Forgókapcsok, a horgászat kicsi, de fontos eszközei (X)

Miért kell komolyan venni a forgókapcsok kiválasztását és beszerzését egy-egy horgászat előtt? Mennyit számít egyáltalán a felszerelés ezen látszólag apró eleme? Továbbá mit kell és érdemes átgondolni, amikor a beszerzés lehetőségeit fontolgatja az ember? Kezdő, vagy akár gyakorlott horgászoknak is válaszokat adhat a cikk!

Milyen funkciót töltenek be a forgókapcsok a horgászfelszerelésben?

A funkció lényege benne van a megnevezésben. Kapcsolatot, összeköttetést adnak a végszerelék egy-egy kulcsfontosságú pontján. Azt lehet tehát mondani, hogy például a Fishinda forgókapcsok kategóriáját sem szabad kihagyni, amikor az ember leltárt csinál a felszerelését átnézve. Mert igazán kellemetlen, amikor kellene az apró elem, de nincs kéznél.

Hozzá kell tenni, hogy különféle típusai is vannak ennek az elemnek. Úgyhogy egyáltalán nem mindegy, hogy tudatosan vagy csak érzésre történik a beszerzés. Máris átvesszük a fő szempontokat, amiket nem árt észben tartani.

A forgókapcsok kiválasztásának néhány lényeges faktora

Kezdjük ott, hogy többféle típus is létezik. A standard verzió az, amikor a kapocs két végén egy-egy kulcskarika van. Ezekbe kell belehurkolni az előkét, illetve a főzsinórt, hogy a felszerelés összeálljon.

Aztán léteznek az úgynevezett quick change funkcióval bíró fajták is. Ezekben annyi az extra, hogy plusz technikai megoldással segítik a be- és kihurkolást. Ennek köszönhetően éles helyzetben, peca közben gyorsan lehet köztük variálni.

Vannak oldalvonalas, Q-alakú karikával ellátott, és egyéb specifikus darabok is. Valahol szerencsésnek mondhatjuk magunkat emiatt, hiszen így tényleg a felszerelés minden elemét maximálisan finomra tudjuk hangolni.

Vannak megbízható márkái ezeknek a termékeknek?

Természetesen vannak, például a Kamasaki vagy a Delphin. Ezeknél a brandeknél az ember tudja azt, hogy az anyagminőség kifogástalan, az illesztések rendben vannak, a kézhez kapott elem bírni fogja a strapát.

Egyfajta alapelvként hozzá kell még tenni, hogy ebből a kiegészítőből bizony egyetlen darab, de még egyetlen csomag sem lesz elegendő. Fogyóeszköz, aminek a pótlását az könnyíti meg, hogy relatíve nem kerül sokba.

Méret szempontjából is fontos törekedni az arányok betartására. Egyfajta ökölszabályként segít, hogy mindig a felszerelés jellegéhez kell igazodni. Finom pecákhoz, keszegezéshez mondjuk kisebb, pontyokhoz és erősebb felszerelésigénnyel bíró horgászathoz nagyobb kapcsokkal.

Összességében az volt a célunk, hogy érzékeltetni tudjuk, bár viszonylag apró, de annál fontosabb eleméről beszélünk. A szó szoros értelmében az eredményesség és a sikeres fárasztás is múlhat rajta.