100, külföldön élő szegedit keresünk, aki segít a városnak erős független nyilvánosságot építeni.

Már 3.99 olvasónk csatlakozott Cél: 100 támogató

Válassz támogatási összeget:

Folytatás…

A BYD szegedi beruházásával összefüggésben fogalmazott meg újabb kritikát közösségi oldalán Stumpf Péter. A politikus szerint minden Magyarországra érkező nagyvállalattól elvárható, hogy betartsa a jogszabályokat, óvja a környezetet, és felelősséget vállaljon, ha hibát követ el.

Stumpf felidézte, hogy néhány nappal korábban már nagyobb felelősségvállalást kért a BYD-tól. Úgy fogalmazott: minden hazánkba érkező vállalattól azt várják el, hogy tartsa tiszteletben a jogszabályokat, tegyen meg mindent munkavállalói és a lakosság egészségének védelméért, és amennyiben jogsértést követ el, fizesse meg a kiszabott bírságot, valamint térítse meg az okozott károkat.

A politikus külön kitért a BYD globális alelnökének, Stella Li közelmúltbeli nyilatkozataira. Mint írja, a cégvezető nyilvánosan tagadta, hogy a vállalat megsértette volna a környezetvédelmi előírásokat, ezt pedig Stumpf „teljes mértékben összeegyeztethetetlennek” nevezte az általa elvárt vállalati magatartással.

A bejegyzés szerint a rendelkezésre álló információk alapján a BYD építési területéről kötelező előzetes vizsgálatok nélkül szállítottak el olyan földet, amelyet később a környező gabona- és cirokföldeken terítettek szét. A vállalat saját, akkreditált laboratóriumi vizsgálatai igazolták a mérgező anyagok jelenlétét, és ez szolgált alapul a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal által kiszabott bírsághoz.

Stumpf szerint a szennyezőanyagok illékonyak voltak, ezért a későbbi ellenőrzések során már nem lehetett kimutatni őket. Ugyanakkor azt írta, hogy mivel korábbi vizsgálatok bizonyították jelenlétüket, a kormányhivatalnak el kellett rendelnie az érintett termények megsemmisítését. A politikus ezt azzal indokolta, hogy „Magyarországon zéró tolerancia van a szennyezett élelmiszerre”, ezért a lakosság egészsége nem tehető kockára.

Bejegyzésében azt is felsorolta, mit vár el a BYD-tól a történtek után. Szerinte a vállalatnak bocsánatot kellene kérnie, kártalanítania kellene az érintett gazdákat, meg kellene fizetnie a kiszabott bírságot, meg kellene térítenie az állami vizsgálatok költségeit, valamint maradéktalanul be kellene tartania a magyar jogszabályokat.

A politikus úgy véli, ehelyett a vállalat részéről „tagadást és hárítást” lehetett tapasztalni, amit elfogadhatatlannak nevezett. „Elég volt abból, hogy úgy viselkednek, mintha mi szegediek költöztünk volna a gyár mellé. A BYD települt Szeged mellé, és nem fordítva. Ez itt továbbra is a mi városunk” – zárta bejegyzését a szegedi országgyűlési képviselő.

100, külföldön élő szegedit keresünk, aki segít a városnak erős független nyilvánosságot építeni.

Már 3.99 olvasónk csatlakozott Cél: 100 támogató

Válassz támogatási összeget:

Folytatás…