Ez lehet az utolsó a Szegedernek is

Kedd éjszaka a magyar kormány megtette az ország Közép-Ázsiához való csatolásának utolsó előtti lépését.

A benyújtott törvényjavaslat az egész magyar független nyilvánosság ellehetetlenítését szolgálja, nem okoz mást, mint a magyar történelem befagyasztását. Mert mi is vitte nemzetünket előre az elmúlt évszázadok során, ha nem a kritikus gondolkodás, a vita és a párbeszéd? Miről szólt például a nyugatosok munkája, ha nem arról, hogy sokszor éles hangvételben, de lámpást gyújtsanak a hőkölés népének igába hajtott fejében? Ez ér véget most, és talán a kormánypártban sem tudják, hogy mekkora pusztítást végeznek a kiosztott feladat elvégzése során.

Ez a nagy kép, de vidéken talán több is forog a kockán. Az elmúlt évtizedek általános jellemzője, hogy a kisközösségek megszűntek, az egyén elvesztette kapcsolódását közvetlen környezete felé, és sokszor az identitását sem valami mellett, hanem valamivel szemben határozza meg: nem tudja magáról, hogy ő ki, csak azt, hogy ki nem.

A megmaradt csöppnyi helyi független sajtó plusz feladatként ennek az eróziónak a visszaszorítását is magára vállalta.

A Szegeder egyik, talán hiú reménye, hogy egy polgári, kritikus és a városa, térsége iránt elkötelezett közösség megteremtését is szolgálja. Nem kész válaszokat ad az olvasó kezébe, hanem olyan kérdéseket tesz fel, ami közösségi szinten segíti az együtt gondolkodást. Ez több más vidéki független lap esetében is igaz, és most mind együtt ülünk a pácban egyetlen tollvonásnyira attól, hogy a fennmaradásunkhoz szükséges utolsó bevételi lehetőségeinktől is megfosszon a hatalom.

Hogy miután leuralták a hirdetési piacot, most rátenyereljenek a komoly szakmai sztenderdek szerint támogatásokat odaítélő külföldi pályázatok mellett még a közösségi finanszírozás zászlóshajójaként előlépő adó 1%-os felajánlásokra is.

A Fidesz most benyújtott törvényjavaslata – „A közélet átláthatóságáról” – nem jogtechnikai finomhangolás, nem is puszta erőfitogtatás. Ez a szöveg egy rideg dokumentuma annak az eltökélt szándéknak, hogy felszámolják a maradék függetlenséget a magyar közéletben. A javaslat szavai – „szuverenitás”, „bizonyító erejű nyilatkozat”, „helyszíni ellenőrzés” – nem a jogállam nyelvén szólnak, hanem a megtorlás lexikonjából érkeznek. Pontosan értjük, mire megy ki a játék.

A Szegeder – és még néhány, hozzánk hasonló független szerkesztőség az ország nagyvárosaiban – ugyanúgy szerepel a Szuverenitásvédelmi Hivatal korábbi jelentéseiben, mint a budapesti szabad szerkesztőségek. Ott vagyunk a listán mind. Most pedig a listán szereplők célkeresztbe kerülnek és üldözötté válnak.

A javaslat elfogadása után a kormány bármikor kizárhat az adó 1%-os támogatás rendszeréből, miközben abszurd büntetőjogi és adminisztratív terheket helyez ránk. Aki mégis segíteni szeretne, és csak úgy támogatást küldene egy szabad szerkesztőség számára, annak okiratban kell majd nyilatkoznia róla, hogy a támogatása nem „külföldről” jött.

És ha a törvény átmegy – márpedig a kétharmados kormánytöbbség miatt át fog –, akkor ez az adóév lehet az utolsó, amikor a független sajtó megmaradt szerkesztőségei, köztük a Szegeder még szabadon, méltósággal fogadhatja a támogatók 1%-os felajánlásait.

Újságunk az elmúlt években több nemzetközi és európai pályázaton indult el és nyert. Nem zavaros pénzeket és nem a közbeszéd befolyásolásra, hanem átlátható fejlesztési támogatásokat: olyan forrásokat, amelyek lehetővé tették, hogy magasabb színvonalon, több újságíróval dolgozzunk. Projekteket valósítottunk meg, amelyek a helyi közösséget szolgálták, olyan témákat emeltünk be a nyilvánosságba, amelyeket más nem akart vagy nem mert bevállalni.

Ez a munka most veszélybe került. Nagy valószínűséggel ez az utolsó év, hogy az adód 1%-ának felajánlásával segítheted a számodra fontos független műhelyek valamelyikét. Az utolsó év, amikor polgári vállalásként egy olyan ügy mellé rakhatod le a voksod, ami nemcsak az országban, de helyben is az egyik legfontosabb.

A társadalom nagy részének be nem látott érdeke, hogy a nyilvánosság a hatalomtól függetlenül, szabadon működjön. Ez egy olyan doktrína, amit nehéz átélhető módon megfogalmazni, most mégis arra kérünk, hogy amíg még lehet, állj a Szegeder mellé, mert szükségünk van rád, neked pedig szükséged van független nyilvánosságra.

Keddig dönthetsz úgy, hogy a befizetett adód 1%-ával a Szegeder munkáját támogatod. Az útmutató a felajánláshoz ide kattintva található.