Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder
A tüntetés talán legismertebb felszólalója Hadházy Ákos volt, aki szerint a Pride betiltásáról szóló törvény diszkriminatív, ezért fasiszta, míg a megfigyelési eszközök alkalmazása miatt techno-fasisztának nevezte a szabályozást. Kiemelte, hogy az Európai Unió csupán súlyos bűncselekmények esetén engedélyezi az arcfelismerő rendszerek használatát, miközben a magyar kormány ennél tágabb körben vetné be ezt a technológiát.
„Szeged számomra egy szabad város, legalábbis sokkal szabadabb, mint más városok és falvak ebben az országban. Azt szokták mondani, hogy a szabadságot csak akkor kezdjük el értékelni, amikor már teljesen elvették, erre Önök rácáfolnak. Rácáfolnak arra is, hogy a magyarokat nem érdekli a szabadság és, hogy a magyarok nem hajlandóak a szabadságukért tenni” – dicsérte a tömeget a független országgyűlési képviselő.
Halász Noémi felszólalásában Orbán Viktor korábbi nyilatkozatára utalva azt mondta, hogy a miniszterelnök „poloskának” titulálta a nem fideszes állásponton lévő embereket. Szerinte gátat kell vetni az emberek megosztásának, a gyűlöletkeltésnek.
„Lassan nincsen kórház, amit be lehetne zárni, nincsen vonat, ami ne késne, nincsen közpénz, ami nem valamelyik unokának a zsebében landolna” – fogalmazott beszédében a szegedi Dugonics téren Varsányi Áron, a Momentum szóvivője a szombatra meghirdetett tüntetés legelején.
A szegedi Momentum a fővárosihoz hasonlóan azért szervezte ezt a tüntetést, mert a Fidesz bő egy nap leforgása alatt tett „egy óriási lépést a magyar demokrácia ellen”, amikor rendkívüli eljárásban tárgyalták és fogadták el a gyülekezési törvény módosítását. A párt szerint az alaptörvény frissen módosított része, amelyre hivatkoznak a gyülekezési törvény módosításában, „gyakorlatilag lehetőséget teremt arra, hogy szinte bármit betiltsanak, ha rásütik, hogy a gyermekeket veszélyezteti”, miközben a Pride betiltásának álcázzák mindezt.
Varsányi is megemlítette beszédében, hogy a napokban hasonló demonstrációkon egyesek elmondták, nem kell félni, ez nem a Pride-ról szól. Tették mindezt azért, hogy ne ijesszék el az embereket a demonstrálásról. „Hát én azt mondom, meg kell ijedni, félni kell, mert ez valóban nem a Pride-ról szól.” Szerinte a módosítási ügy arról szól, hogy teszünk-e egy újabb lépést Európa irányából a diktatúrák felé.
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder
Ennek ellenére egy kisebb tömeg elindult a híd felé, majd a szegedi hídfőnél sorfalat álltak. Itt néztek szembe a békésen szintén sorfalat álló rendőrökkel. Az egyik rendőrfurgonból aztán távozásra szólították fel a tüntetőket, mondván cselekményük jogellenes, ám több tucatnyian továbbra is tartották a hídzárat.
A rendőrök aztán kihátráltak, nem lehetett tudni, lesz-e bármi komolyabb rendőri beavatkozás. A hídzárók változatos rigmusokkal buzdították egymást, a legnépszerűbbek között volt a
A mintegy félórás, békés hídzárnak végül fél 7 körül vége lett, majd nem sokkal később megindulhatott az autóforgalom is. Az SZKT szerint forgalmi zavar történt a Belvárosi hídon. Mint írták, az 5-ös trolivonali forgalmat a Bertalan híd irányába terelték. A 6-os vonali járatok csak a Vár utcáig közlekedtek.
A cikket 21 óra 30 perckor bővítettük a hídfoglalás előzményeivel.
Tódor Marina szegedi pszichológus arról beszélt, hogy semmilyen tudományos kutatás nem igazolja, hogy bármilyen pszichológiai alapja lenne a gyülekezési törvény korlátozásának, illetve a gyermekek szexuális orientációjára hatással lenne, ha LMBTQ-emberekkel találkoznak. Azt is kiemelte, hogy a valódi gyermekvédelem egyre kevésbé működik Magyarországon, míg a kormányzati kommunikáció szerinte csupán propagandacélokat szolgál.
A demonstráció során Lőcsei Lajos, a Momentum parlamenti képviselője is felszólalt, hangsúlyozva, hogy az ellenzéket kitilthatják a Parlamentből, de az utcáról nem. Beszédeiben az összefogás fontosságára, hívta fel a figyelmet. A beszédeket időnként skandálás szakította félbe, a tömeg ütemesen ismételte a „Mocskos Fidesz!”, a „Nem félünk!” és a „Nem hagyjuk!” jelszavakat.
A többszáz fős tömeg ezután a Victor Hugo utcán keresztül a Tisza Lajos körúton elindulva, majd a Klauzál térre ráfordulva a Fidesz helyi irodája elé vonult. Itt aztán kis jegyzetlapokra írt üzeneteket ragasztottak ki az ablakokra, az üzeneteket hangosbemondón fel is olvasták. A momentumos szervezők ezután bejelentették, hogy a tüntetésnek hivatalosan vége, és kérték is, hogy a résztvevők ne foglalják el a Belvárosi hidat.
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder