A keddi eset után szerdán ismét arról számolt be a Vakok és Gyengénlátók Csongrád-Csanád Megyei Egyesülete, hogy egy, a vakok számára kialakított taktilis járdán parkolt egy rolleres. „A felhasználó biztosra akart menni: ezt ne lehessen vakon kikerülni! Egyesületünk kezdeményezni fogja a rollerek használatának szigorúbb szabályozását” – áll a bejegyzésben.
Mint korábban arra figyelmeztettek, a vakok és gyengénlátók akár súlyos sérüléseket is szenvedhetnek, ha nekimennek egy ilyen keresztben elhelyezett járműnek. „Nem tudjuk, milyen indokkal helyeztétek el itt a rollereket, de kérjük, ezt máskor ne tegyétek!” – írták.
Fotó: Vakok és Gyengénlátók Csongrád-Csanád Megyei Egyesülete / Facebook
Nehéz arra gondolni, hogy rosszindulat állna az esetek hátterében, valószínűleg inkább tudatlanságról van szó. Az egyik kommentelő szerint „az emberek 90 százaléka nem tudja, hogy ezek a különleges térkövek milyen célt szolgálnak”, ezért úgy véli, az edukáció fontosabb lenne, mint „az emberek hergelése”.
A taktilis vezetősáv feladata, hogy a látássérült közlekedők számára kijelölje a biztonságos gyalogos útvonal tengelyét és az ehhez kapcsolódó leágazásokat. A vezetősávok lehetővé teszik a látássérült gyalogosok számára a dinamikus közlekedést és biztosítják, hogy a kijelölt útvonalon ne ütközzenek akadályba.
Alkalmazásuk olyan helyeken szükséges és indokolt – legyen szó akár kül-, akár beltérről – ahol egyéb támpont hiányában a tájékozódás nehéz vagy egyáltalán nem lehetséges. Ilyen területek például a nagy összefüggő térburkolattal kialakított szabad terek, széles sétálóutcák, aluljárók, épületek tágas közlekedő-, várakozó vagy elosztóterei, például aulák, bevásárlóközpontok folyosói, pályaudvarok utascsarnokai.
A taktilis jelzések ötlete az 1960-as években, Japánban született meg. Geometriai kialakításuk hosszú évek kutatómunkája nyomán nyerte el a mai szabványokban rögzített formákat. A jelzés akkor felel meg a szabványnak, ha talppal és segédeszközzel egyaránt érzékelhető, valamint kontrasztot képez a környező burkolat színével.