Őexcellenciája Biljana Gutic-Bjelica, Bosznia-Hercegovina magyarországi nagykövete és Török György tiszteletbeli konzul a magyar és boszniai külügyminisztériummal közösen nyitotta meg első hazai tiszteletbeli konzulátusát Szegeden, a Kossuth Lajos sugárút és a Vadász utca sarkán.
Biljana Gutic-Bjelica elárulta, a konzulátusnak négy – Csongrád-Csanád, Békés, Bács-Kiskun és Baranya – vármegye felett lesz joghatósága. A továbbiakban az oktatási, kereskedelmi és kulturális kapcsolatok fejlesztése a cél a két ország között, hangzott el. Török György tiszteletbeli konzul az eseményen azt mondta, minden törekvés arra irányul, hogy Bosznia-Hercegovina minél hamarabb az Európai Unió tagja legyen.
Szegeden ezzel a román főkonzulátus, valamint a francia, izrael, olasz, osztrák és szerb tiszteletbeli konzulátusok mellett ez lesz a hetedik ilyen intézmény. A szegedi konzulátus nyitása annak fényében is érdekes, hogy
a bosznia-hercegovinai külügyminisztérium pont egy hete függesztette fel azt a Magyarországgal kötött egyezményét,
amely szerint Budapest boszniai diplomatákat képzett volna a nyugat-balkáni ország európai integrációját elősegítendő. A boszniai döntés azt követően született, hogy a magyar kormány bejelentette, nem fogja megszavazni azt az ENSZ-határozatot, amely július 11-ét az 1995-ös srebrenicai népirtás áldozatainak emléknapjává nyilvánítaná.
Míg egy hivatásos konzul a küldő ország állami tisztviselője (jelen esetben Biljana Gutic-Bjelica), addig a tiszteletbeli konzul (Szegeden Török György) a fogadó ország állampolgára és/vagy állandó lakosa lehet, aki szívességből, többnyire anyagi juttatás nélkül látja el feladatait egy másik ország állampolgárainak vagy kereskedelmi érdeke védelmében.
Rendszerint tekintélyesebb vállalkozók, ügyvédek vállalnak tiszteletbeli konzuli megbízatást, mert saját foglalkozásuk gyakorlásához vagy egyébként előnyösnek tartják ezt a funkciót.