Szegeden 10–15 százalékkal csökkenhettek idén az ingatlanvásárlások, tavaly sokan befektetési céllal vásároltak

Piaci jelentések szerint mintegy 10–15 százalékkal csökkent Szegeden az ingatlanvásárlások száma tavalyhoz képest, erről Mátrai Róbert, az IngatlanCafé ingatlanreferense beszélt a Rádió 88-nak. Mátrai azt is elmondta, a január-februári visszaesés után a tavaszi hónapokban újra megnőtt a kereslet a lakások és házak iránt. Meglátása szerint a felsőoktatásba jelentkezők hamarosan elkezdik keresni az albérleteket, az érdeklődés pedig júniustól még inkább megnő majd.

A Duna House tavalyi adatai alapján ugyanakkor az ingatlanok vásárlásánál a vevő motivációja 27 százalékban a befektetési szándék volt 2022-ben országosan, vidéken ez az arány 23,5 százalék volt. Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője a közlemény szerint elmondta, hogy 

  • a keleti országrészben Szegeden és Kecskeméten 30, Pécsen 34, míg Békéscsabán 38 százalékos arányban szerződtek a vevők befektetési céllal, ami kiemelkedő. Ugyanakkor Debrecenben a 2022-es adásvételek 46 százaléka volt nem saját célú vásárlás. A keleti régió egyetemvárosai közül Miskolcon és Nyíregyházán az éves, országos átlaggal megegyező, 27 százalékos befektetői arány volt megfigyelhető.
  • A nyugati országrészben, Kaposvár esetében 40 százalék feletti, Zalaegerszegen, Tatabányán és Szombathelyen 30 százalékot meghaladó, Győrben pedig 29 százalék volt a befektetési célú ingatlanvásárlás aránya.

Persze ebből nem lehet egyből következtetni bármire, hiszen a magas befektetői arányhoz társítani kell azt is, hogy az összes vásárlás hogyan alakult, hiszen előfordulhat, hogy például Békéscsabán magas a befektetési arány, de az árak és a tranzakciók száma messze elmarad más városétól, vagy éppen kevés a magáncélú vásárlás, vagyis a lakosság nem veszi az ingatlanokat olyan mértékben, mint máshol.

A befektetői szándékú vásárlások aránya egyébként azokban a városokban kiugró, ahol nagyobb beruházások vannak, illetve felsőoktatási intézmények működnek. A szegedi helyzetről korábban már írtunk részletesebben a Szegederen. Benedikt Károly szerint azok számára, akik kevesebb megtakarítással rendelkeznek, érdemes lehet a főváros helyett vidéki vármegyeszékhelyeken ingatlanba fektetni.

Az ingatlanközvetítő elmondta, a vármegyeszékhelyek közül a befektetői céllal köttetett adásvételeken belül Debrecenben kértek az eladók a legtöbbet, közel 740 ezer forintot négyzetméterenként a lakásokért. Az átlagos ingatlanbefektetésre fordított összeg közel 40 millió forint, az átlagos ingatlanméret pedig 53 négyzetméter volt Debrecenben tavaly.

Szeged Tatabánya után a harmadik helyre fért fel, közel 550 ezer forintos négyzetméterárral

átlagosan 57 négyzetméteres lakásokat, amelyek végösszege 30,8 millió forint volt átlagban. A legkedvezőbb négyzetméterárakkal a békéscsabai befektetők találkozhattak, itt 260 ezer forint is elég volt egy négyzetméterre, és átlagosan 16 millió forintból lehetett 60 négyzetméter alapterületű ingatlanokhoz jutni. Befektetésként vásárolt ingatlanért a legtöbbet, átlagosan 48,2 millió forintot Tatabányán adtak, itt jellemzően közel 80 négyzetméteres ingatlanokba fektettek 2022-ben.

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder