A Magyar Kerékpárosklub szegedi szervezete arról osztott meg képeket közössségi oldalán, hogy míg szerintük a szegedi önkormányzat – és itt Botka László egyik Szeged TV-s szereplését hozzák fel példának – arról beszél, hogy nem a zöldterületek helyett építik ki a lakótelepi parkolókat, eközben ők azt tapasztalják, hogy mégis a zöldterület csökkent a parkolók miatt. Sokszor nem is annyi, amennyit kommunikálnak, hiszen egyes helyeken eleve voltak leállóhelyek például a járda mentén, most pedig azok helyére lett telepítve parkoló:
A kerékpárosklub szerint ez azért nem járható út, mert – mint a folyamatos sávbővítéseknél is – ez csak vonzza az autókat, miközben soha nem lesz elegendő hely nekik, mindig fel fog merülni újabb igény: 60 parkolóval is mindössze 2 lépcsőháznyi lakáshoz tartozó autó fér el. Azt viszont nem taglalták, hogy a lakótelepen élők hány százaléka rendelkezik gépjárművel. Szerintük a lakosok be vannak csapva ezekkel a fejlesztésekkel: „Nekik azt mondták, hogy lehet fejleszteni az autózást, pedig a tömeges autózás fejlesztése nem fönntartható.”
A kerékpárosklub azt veti fel, hogy eközben a lakótelepi biciklis parkolást az elmúlt években egyáltalán nem fejlesztették, és kilátásban sincs semmi elképzelés szerintük, „pedig abból a pénzből, amiből a parkolókat építették, csodát lehetett volna tenni”. „Miközben az egyik helyen védenék a zöldterületet, a másik helyen meg elpusztítják, egyszerre oltják a tüzet, és közben az olajat is öntik rá.”
Az SZTE TTIK Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének adjunktusa nyilatkozott arról a Délmagyarországnak, hogy mégis mit lehetne tenni annak érdekében, hogy ne kerüljön akkora konfliktusba a parkolás és a zöldfelület. Gulyás Ágnes a lapnak elmondta, amennyiben nem elkerülhető a burkolat alkalmazása, ott a vízáteresztőket kell előnyben részesíteni: a beszivárogtatott víz segít életben tartani a zöldfelületet, ám itt fontos, hogy megfelelő alapépítményre kerüljenek.
Hamarosan Szegeden is lehet klímatudatos parkoló,
pályázatot nyújtottak be ennek kapcsán. A szakember szerint az árnyékolásra is nagy hangsúlyt kell fektetni, például napelemekkel a parkolók felett, így a zöld energia termelése is megoldott. Magyarországon még általánosabb a fával való árnyékolás, ám elengedhetetlen a jó fajtaválasztás, ami egyrészt megfelelő árnyékot biztosít és emellett eléggé várostűrő ahhoz, hogy hosszú távon életben tudjon maradni. A lapostetők jó lehetőséget kínálnak zöldtető kialakításra, de a zöldfalak is kedvezően befolyásolják a mikroklímát.
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder