A Szetáv több mint 125 millió forint támogatást kap havonta az államtól

A távhőszolgáltatók nagy része önkormányzati tulajdonban van, így őket is súlyosan érinti az energiaválság. Mint azt a Telex korábbi cikke említette, a tavaly óta megtöbbszöröződött költségek miatt a kormánynak már bővítenie kellett a távhőkasszát, péntek este pedig megjelent két rendelet a Magyar Közlönyben, amelyek egyrészt meghatározzák az új távhőárakat, másrészt a cégeknek juttatott támogatást rögzítik.

A mellékletben olvasható számok alapján nem kaptak egységes emelést a szolgáltatók, igen eltérőek az összegek. Egyrészt van egy fix összegű, illetve a lakosságnak nyújtott szolgáltatás után egy fajlagos támogatás. Csongrád-Csanád megyében hat település kap állami pótlást, míg a lakossági távhőárak nem változnak.

Település Szolgáltató  Fix összegű támogatás (Ft/hó) Lakosságnak nyújtott fajlagos támogatás (Ft/GJ)
Algyő Veolia Energia Magyarország Zrt. 579 342 51 965
Csongrád  Csongrádi Közmű Szolgáltató Kft. 1 326 265 4 176
Hódmezővásárhely Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő Zrt. 20 087 204 1 009
Makó  Makói Városgazdálkodási Nonprofit Kft. 6 987 325 13 982
Szeged Szegedi Távfűtő Kft. 125 419 577 42 091
Szentes Szentes Városi Szolgáltató Kft. 14 804 968 3 032

Lakosságra leosztva bár Szeged nagyobb támogatást kap, mint például Makó, valószínűleg a távhő által érintett ügyfelek száma is több a megyeszékhelyen. A szegedi geotermikus projektről, mely a gázt ha nem is teljesen, de nagyrészt kiváltja, az alábbi cikkben írtunk. Ezáltal egy fűtési szezonban tízmillió köbméternél is több, igencsak megdrágult gázt lehet megspórolni. Ezzel a város most a kormánynak takarékoskodik. Az öt új termálvizes rendszerből négy már működik, és az utolsót is beindítják ebben a fűtési szezonban:

KAPCSOLÓDÓ CIKK:

Nem váltja ki teljesen a gázt, de pont jókor jött a szegedi geotermikus projekt

Szegeden az ősztől jórészt termálvíz adja a magánlakások és az intézmények fűtéséhez szükséges hőenergiát. A közel 28 ezer lakást ellátó, városi tulajdonú szolgáltató cég állami és uniós támogatással, valamint magánbefektető bevonásával fúratott termálkutakat.