Lakónegyedet prognosztizál Nagy Sándor a bezárt Cserkó helyére
Felmerült az eladás gondolata
Kezdjük az őskorral. Segítségünkre volt a közgyűlési jegyzőkönyv, amiben részletezték azokat az előzményeket, amelyek a piac eljelentéktelenedéséhez vezettek, illetve amelyekkel a város indokolta a bezárást, bontást, majd eladást. Az egyik ilyen ok a piaci vásárlási szokások megváltozása, a városban megnyílt szupermarketek és olcsó ruházati, illetve egyéb termékeket árusító áruházak megjelenése miatt a látogató- és bérlőszám évek óta folyamatosan csökkent a Cserepes sori piacon.
A további indok, hogy a vásárlók száma már a járványhelyzet előtt is jelentősen visszaesett, a bérlők túlnyomó része már csak szombatonként folytatott értékesítési tevékenységet. A társaság adózott eredményei csökkenő tendenciát mutattak, a cég évek óta veszteséget termel.
A 2020-as évben a koronavírus-járvány tovább rontott a piac helyzetén; év közben tizenöt bérlő végleg felhagyott a tevékenységével, az ő bérleti szerződéseiket megszüntették. Az őszi időszakban a kormány által ismételten bevezetett ingyenes parkolás tovább csökkentette a társaság bevételeit, a 2020-as üzleti évben 30 millió forint veszteséget könyvelt el a társaság. Mivel a piac nem termel bevételt, kiadást viszont továbbra is (pl. ügyvezető megbízási díja), ezért „indokolt az önkormányzati üzletrész értékesítése”.
A név szerinti szavazáson 15 igennel fogadták el a Cserepes sori piac területének értékesítését.
Fotó: Bálint András / Szegeder
Persze feltételezve, hogy minden ütem szerint zajlik, hiszen el is kell adni az ingatlant és az üzletrészt. Ez azért is kérdéses még, mert Nagy szerint nincsenek még konkrét érdeklődők. A másik érdekesség maga a vevő lenne, ugyanis az alpolgármester elárulta, itt nincs semmiféle megkötés, hogy mennyi időn belül kell elkezdeni/befejezni az új beruházást, tehát elvben úgy is járhatunk,
mint a Centrum gödörnél, hogy ott áll parlagon, mígnem eljön a pillanat a beruházásra.
Az, hogy mi épülhet ide, bizonyos szempontból korlátozva van. Jelenleg is olyan a szabályozás, hogy már most is épülhetne lakóingatlan a területre, nemcsak piac. A telek 75%-ban beépíthető, a város részéről viszont nem szeretnének nagy alapterületű kereskedelmi létesítményeket, illetve ipar, vagy logisztika sem lehetne itt. Azért nem kell egy Cédrus Liget 2-re se számítani.
Nagy szerint inkább a móravárosi, vagy a Petőfi Sándor sugárúti beépítés folytatásában lehetne gondolkodni, a beépíthetőséget 50% alá csökkenteni, növelni a zöldterületet, és így a jelenlegi egy emeletes, azaz 6,5 méteres magassági limit egy szinttel megtoldható, de a beépíthető szintterület nem fog növekedni. Elmondta, a szakma szerint a város kapujában a piac nem volt egy különösebben vonzó létesítmény, jó lenne, ha a telek Petőfi Sándor sugárúti végén minőségi építészet jelenhetne meg, mintegy városkapu funkcióban a Röszke felől érkezők számára.
A bezárás felé vezető út
Mint az ismert, az üzemeltető Cserepes Sori Piac Kft. (melynek 91%-kal többségi tulajdonosa volt a város) ügyvezetője, Rácz Attila 2020. november 26-án küldött Botka Lászlónak levelet, melyben írásbeli szavazást kezdeményezett többek között a piac sorsáról. A város honlapján található, három pontot tárgyaló dokumentum szerint a Szegedi Városkép és Piac Kft. élére kinevezett Rácz 2020. december 11-ével lemondott a Cserepes Sori Piac Kft. vezetéséről, és annak élére Vőneki Edit Máriát javasolta. A következő pontban már a piac „üzemeltetésének megszüntetésére, bezárására” tettek javaslatot, a bérlőknek 2021. január 31-ig terveztek felmondani akkor.
Ezt még egy későbbi kormányrendelet sem igazán tudta megakadályozni, 2021. január 31-ével örökre bezárta kapuit Móraváros ikonikussá vált olcsópiaca, a Cserepes sori. Egy árus kameránknak azt mondta akkor, köztudott, hogy fű alatt már régen elpasszolták a területet egy befektetőnek, és igazából ezért is lett tönkretéve a piac. Az önkormányzat részérő nem lehetett tudni, vagy éppen nem volt nyilvános az, hogy milyen beruházás menne oda; ami szóba jöhetne, az talán lakópark-jellegű. „Sok minden szóba került már, de semmiről nincs döntés, és ugye nem 100%-ban önkormányzati tulajdon, tehát ezt is figyelembe kell venni” – mondta Nagy Sándor alpolgármester februrárban a Szegedernek.
Idén áprilisban aztán elkezdték lerombolni a piacot. Mint kiderült, a bontás miatt vissza kell fizetnie a Cserepes Sori Piac Kft.-nek a piros pavilonsor megépítésére kapott uniós támogatást, ez a kamatokkal együtt 16 millió forintot jelentett. Szó volt arról is, hogy újranyitnák a szombatonkénti kirakodóvásárt; a városvezetés még 2020. december 1-jén kezdett el tárgyalni egy befektetővel erről, de az nem volt megfelelő. Január végén egy másik vállalkozó, Gácsér Béla ajánlotta a Cserepes sor 14–18. alatti ~2 hektáros területet. Ezt azonban visszavonta olyan előre nem látható körülmények miatt, minthogy koronavírus-járvány, valamint gazdasági válsg van.
Árverezésen piacot
Az eladásra kerülő piac két részből áll:
Fotó: Bálint András / Szegeder
Még tavaly év végén ment nagyot a hír, hogy bezárnák, majd eladnák a Cserepes sori piacot különböző indokokra hivatkozva. Heves viták s botrányok sora kísérte a történéseket, mígnem pénteken eljutottunk oda, hogy elfogadták a piac eladásáról szóló határozatot a városi közgyűlésben. De mi is ez az egész, miért történt mindez, hogyan jutottunk el idáig és mit akar a város a területtel? Ennek próbáltunk utánajárni.
Kedden volt a Jogi, Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottság szokásos ülése, ahol a Cserepes sori piac telkének értékesítése volt a téma. Végül öt igen, egy tartózkodás és két nem volt a szavazás eredménye, így a napirendet elfogadták. Csütörtökön a három bizottsági ülésből egyen nem ment át az előterjesztés; ez a Foglalkoztatási, Szociális és Sportbizottság. Itt Binszki József is tartózkodott, aki előző nap írt arról, hogy a Cserepes sori piacot a jelenlegihez képest mintegy tízszeres áron lehetne eladni.
Ez sem volt azoban elég ahhoz, hogy bármi akadálya legyen az eladásnak: pénteken ugyanis – vehemens szóváltásokkal övezve – 15 igen szavazattal elfogadták a Cserepes sori piac területének eladását. A név szerinti szavazást Martonosi Éva jegyző vezette le, a szegedi Fidesz nemmel voksolt Szabó Bálinttal egyetemben, míg Binszki József és Fodor Antal tartózkodott.