Egy 2014-es kormányrendeletre hivatkozott a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság akkor, amikor arról döntöttek, hogy mely településen osztják ki az uniós milliárdokból vásárolt élelmiszercsomagokat. Az Átlátszó közadatigénylésére kiadott táblázatok szerint a hivatkozott járásokban pont a szegényebb településekre nem jutott csomag, a helyi családsegítők pedig nem szólhattak bele abba, hogy ki is a rászoruló.
A lap a 2017-ben indult, uniós támogatásból finanszírozott RSZTOP-program keretében osztott csomagokról számos alkalommal írt már, ekkor derült ki, hogy a csomagban vásárolt élelmiszerek ára lényegesen magasabb volt a boltban akkor kapható termékeknél. Az egyik kistelepülés családsegítője most azt mondta az Átlátszónak, alapvetően jó helyre ment minden csomag, de helyi családsegítőként jobban rálát a rászorulók helyzetére, és ha tehette volna, változtatott volna a segélyek kiosztásán.
A hivatkozott 2014-es kormányrendelet szerint Csongrád-Csanád megye legfejletlenebb járása a kisteleki, országosan ez a 42. helyet jelenti.
Az SZGYF-listáján a legfejlettebb terület a Hódmezővásárhelyi járás, országos szinten 198-ból a 110. helyen állt rászorultság tekintetében, vagyis a lista első felében. Ennek ellenére épp ide jutott Csongrád-Csanád megyében a legtöbb csomag, mintegy 9581 darab. A járáson belül szinte kivétel nélkül a városok, Hódmezővásárhely (a csomagok 75%-a) és Mindszent taroltak, írja az Átlátszó.
A lapnak a hódmezővásárhelyi önkormányzat azt nyilatkozta,
nem tudják, hogy ki és milyen alapon kapott csomagot, az osztás nem az önkormányzaton keresztül történt.
Bár az SZGYF egy 2014-es rendeletre hivatkozott, ezt 2015-ben váltotta egy új rendelet, melyen a 17 fejlesztendő megyei településből 8 nem kapott csomagot. A szervezet a lapnak az osztás elvéről csupán annyit mondott, „a célcsoportot, a rászorulók körét a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program tartalmazza. Az esetlegesen át nem vett élelmiszercsomagok a következő osztási alkalmak során kerültek kiosztásra”.
A KSH 2022 népszámlása szerint lakosságarányosan a legtöbb munkanélküli és ellátásban részesülő inaktív Óföldeákon van (52%), mégsem jutott egyetlen élelmiszercsomag sem a Makói járásban fekvő településre. Csongrádon a munkanélküliségi arány 31, Kisteleken 29, Makón 28, Hódmezővásárhelyen 27, Mórahalmon pedig 24 százalék.
Fotó: Mihálffy Béla / Facebook