Magyar vendégmunkásoktól várják a megoldást a munkaerőhiányra Arad megyében

Hasonlóan pozitívan fogadták a román oldalon is a schengeni övezethez való csatlakozást, csak ott nem turistákat várnak a határ túloldaláról, hanem vendégmunkásokat. Arad megye ugyanis krónikus munkaerőhiánnyal küzd a Krónika cikke szerint, és a munkáltatók bíznak abban, hogy a határ menti magyarországi településekről érkezik majd utánpótlás.

A partiumi megyében emelkedőben van a munkanélküliség, igaz, egyelőre nem olyan nagy mértékben. Ugyanakkor a közeljövőben újabb elbocsátások várhatók az autóiparban, emellett a külföldről hazatérő vendégmunkások is növelhetik ideiglenesen a munkanélküliek arányát. Az elemzés szerint ez azonban önmagában nem feltétlenül jelenthet megoldást a munkaerőhiányra. 

Az Arad megyei önkormányzat vezetősége – többek között – azt reméli Románia idei schengeni csatlakozásától, hogy a rendszeres ellenőrzésnek a román–magyar határátkelőhelyeken történt megszűnése vonzóbbá teszi az Arad környéki ipari övezeteket a kelet-magyarországi munkavállalók számára.

„A megyei tanács legalább öt éve felkészülten várja a schengeni csatlakozást: európai uniós támogatással felújítottuk a határkeresztező utakat, modernizáltuk, illetve bővítettük a magyar határ menti Arad megyei úthálózatot. Mindezt azért, hogy könnyebbé tegyük a magyarországi munkaerő áramlását az Arad megyében működő 11 ipari park valamelyikébe. Szakképzett és szakképzetlen munkaerőre egyaránt szükség lenne. Szinte hetente jelzik multinacionális vállalatok a megtelepedési szándékukat a megyében, ugyanakkor aggódnak a krónikus munkaerőhiány miatt” – nyilatkozta a Krónikának Andó András, a megyei önkormányzat kommunikációs és stratégiai igazgatója.

A nagyobb gyárak jelenleg is működtetnek munkásjáratokat a telephelyük, illetve a Békés vármegyei Battonya vagy Dombegyház között. De ezekkel az autóbuszokkal jellemzően olyanok utaznak, akik Románia 2007-es európai uniós csatlakozása után a jó áron eladott aradi vagy Arad környéki lakásuk árából olcsón vettek ingatlanokat Magyarországon, a határ mentén, de munkahelyük Romániában volt, és vállalták az ingázást.

Néhány éve Varga Lajos akkori dombegyházi polgármester a lapnak megerősítette: a tősgyökeres dombegyháziak nem járnak át Romániába dolgozni. Mivel a két szomszédos térség mezőgazdasági vidék, elképzelhető a „munkaerőcsere” a határ mentén, de ez inkább szezonális jellegű, és olykor nem is bejelentett.