A Pick épülő üzeme kapta a legtöbb állami támogatást tavaly

A Portfolio azt írja, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szerződéslistája szerint 2024-ben a kormány csak 42 milliárd forint értékben nyújtott célzott állami ösztönzőket különböző projektekhez; ez a megelőző évi támogatásoknak alig 1,5 százaléka. Ez a fajsúlyos visszaesés pedig meg is látszódott azon, hogy a beruházások visszaesése miatt tavaly ősszel technikai recesszióba került Magyarország, jegyzik meg.

A legnagyobb támogatást a Pick Szeged Szalámigyár és Húsüzem Zrt. kapta, amely 40,02 milliárd forintos beruházásának 25%-ához, azaz 10 milliárd forinthoz jutott. E beruházás a szárazáru-gyártás kapacitásnövelésére irányul, azaz a Pick Szabadkai úti új üzemének felépítését jelenti.

A Pick Szeged új, 35 ezer négyzetméteres üzemének épületgébpszeti kivitelezője, az Ensi Kft. azt írja Facebook-oldalán, hogy a munkavégzést már 2024 szeptemberében kezdték el, míg a Pick már 2022 szeptemberében elkezdte az előkészítő munkákat. A projekt során légtechnikai, fűtési, hűtési, gőz- és vízvezeték rendszereket, valamint csatornahálózatot építenek ki, hogy megfeleljenek a gyár modern technológiai igényeinek.

A bővítés révén mintegy 2500 tonnával nő a gyár penészesszalámi-előállításának éves kapacitása. A korszerűsítés során napelemeket is telepítenek, ami jelentősen csökkenti az üzem energiafogyasztását és az ökológiai lábnyomát. A tervek szerint 2026 második felében várható az új üzem átadása.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium szerződéslistájának második helyére szintén egy élelmiszeripari beruházás került, a Hungerit Baromfifeldolgozó és Élelmiszeripari Zrt. ugyanis 8,8 milliárd forintos állami hozzájárulást kapott egy 35,2 milliárd forint értékű zöldmezős beruházásához, mely új csirkevágó- és feldolgozó üzemet hoz létre.

Ezek a beruházások azonban nem vállalták többletmunkahely létrehozását.

Iylet a támogatott projektek közül mindössze egyetlenegy, a Lenovo Manufacturing Hungary Kft. beruházásánál vállaltak: a kínai tulajdonú cég 600 új állást biztosít egy adatközponti termékeket és személyi számítógépeket gyártó üzem létrehozásával. A 8,2 milliárd forintos beruházáshoz a magyar kormány mintegy 2,1 milliárd forintos támogatást fizet. Ezen kívül csak négy másik külföldi fejlesztés kapott költségvetési támogatást. 

Tavaly összességében a kormány 170,54 milliárd forintnyi beruházást támogatott 42,24 milliárd forintos összeggel, ami átlagosan 28,63%-os támogatási arányt jelent. A 2023-as év ennél jóval termékenyebb volt: akkor 199 projekt részesült támogatásban. Ez a 7460 milliárd forintos beruházási értékből 2759 milliárd forint állami forrást jelent, ami jelentősen meghaladja a 2024-es 42 milliárd forintos keretet.