„Szeged történelmi beruházásra készül” – utal az Index cikke a kínai BYD tervezett elektromosautó-gyárára. Ennek apropójából ellátogattak a majdani gyárhoz legközelebb lévő Liliom lakókertbe és a Mars téri piacra, hogy az ittenieket kérdezzék a beruházásról, legfőképp a várható vendégmunkásokról.
A lapnak a Mars téri piacon egy helyi zöldséges arról kezdett beszélni, hogy szerinte egy baj van a beruházással: túl jó földekre építik azt. „Egyiptomiak most is dolgoznak a környékbeli üvegházakban. A filippínók, meg az egyetemen tanuló külföldi diákok pedig rendszeres vásárlóink, mindig makulátlan gyümölcsöt és zöldséget akarnak venni. Nincs is velük különösebb gond, nagyon kedvesek, mi tényleg csak egyetlen dolgot szeretnénk.
Azt akarjuk, hogy a fanatikus, muzulmán arab banda ne jöjjön ide”
– fogalmazott a lapnak az árus, aki szerint Romániából és Szerbiából is jelentős számú vendégmunkás érkezik majd Szegedre. Úgy véli, a városnak jó lesz az adóbevételek miatt is a gyár, és az infrastruktúra is elképesztő ütemű fejlődésnek indulhat.
Egy fiatal hölgy akkumulátorgyárról beszélt az Indexnek, mondván „sokkal több káros anyag lesz a levegőben, beteg emberből is több lesz, már így sok van belőlük”. Említették neki, hogy nem akkumulátorgyár épül Szegedre, ám ezzel sem változott a véleménye, „akkor se jöjjön, az ilyesmi nem való Szegedre. Lehet, hogy a városnak szüksége van több munkalehetőségre, de akkor meg minek zárták be a korábbi gyárakat?”
„Lassan el lesz adva az egész ország, a lényeg az, hogy a helyieket támogassák, ha már ide jönnek. A vendégmunkásoknak annyira nem örülünk, mert úgy hallottuk, hogy máshol a magyarok tanították be őket, és utána épp a magyarokat rúgták ki az állásukból” – ezt már egy a piachoz közeli pékségben megkérdezettek mondták a lapnak.
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
A gyárhoz legközelebb lévő Liliom lakókertben egy hölgy azzal viccelődött, „ezentúl majd a kínai negyedben fogunk élni”, de szerinte vannak, akik tényleg nagyon fel vannak háborodva. „Szerencsénkre az építkezés nem hallatszik el idáig, de néha hallom a munkagépek jellegzetes zaját. Az emberek körülbelül öt éve kezdtek el itt építkezni, gondoljon bele, hogy két éve még csak tíz ház készült el.” Amíg nem tudnak konkrétumokat, nem akarnak tiltakozásba kezdeni, hisz nem tudják, hogy mi ellen tüntetnének, de nem egy ipartelep közelében akarták felnevelni a gyerekeiket, fogalmazott.
A Gábor Dénes Technikum és Szakgimnázium logisztika szakos, 13. évfolyamba járó tanulói ellenben azt remélik, hogy a BYD érkezésével megnyílhat a lehetőségek kapuja. Tanáraik is azt mondták nekik, hogy jó eséllyel elhelyezkedhetnek a BYD-nál, ha egyetemi tanulmányaikat is befejezték. „Szüleim abban bíznak, hogy a gyár miatt Szegeden maradok” – ezt már a Szegedi Tudományegyetem egyik műszaki menedzser szakos hallgatója mondta a lapnak, aki szerint a megyeszékhelynek eddig sem kellett a munkanélküliség ellen harcolnia. A teljes cikk ide kattintva olvasható.