Novák Katalin a Dóm tornyában, tüntetők százai lent az utcán

„Épüljön meg az iskola, de hagyják meg az erdőnket” – mondta a tüntető tömegnek Mihálik Edvin momentumos politikus szombaton Szegeden, a Szeged-Csanádi Egyházmegye Püspöki Hivatala előtt tartott demonstráción. A szegedi Momentum és az aHang közös tiltakozásának apropója, hogy az egyházmegye kivágná a városban a püspöki stadion mellett található hathektáros véderdő jelentős részét, hogy oda katolikus iskolát éptísen. A tüntetős váratlan pillanata volt, amikor kiderült, hogy a szomszédos Dóm téren, fent a fogadalmi templomban Novák Katalin köztársasági elnök tartózkodott barátaival.

Délután kettőre 4–500 ember gyűlt össze a püspöki hivatal előtti Aradi vértanúk terén, az eseményt Körtvélyesi László zenés műsora nyitotta meg, aki Szörényi Levente és Bródy János közös szerzeményét, a Ne vágj ki minden fát játszotta. „Kis Laci, az isten szerelmére, ne vágj ki minden fát” – költött át, így címezve Kis-Rigó László megyéspüspöknek a dalt.

„A mai esemény célja, hogy megüzenjük a kormánynak és az egyházmegyének, hogy keressenek alternatív megoldást, és ne vágják ki a véderdőt” – kezdte beszédét Mihálik Edvin momentumos politikus, a város zöldtanácsnoka. Elmondta, hogy a véderdő évi 420 tonna port köt meg, és

eddig az erdő védte a várost, most a városon a sor, hogy megvédje az erdőt.

Minden évben kifogásolható a levegő minősége Szegeden, annak ellenére, hogy itt a legtöbb az elektromos közösségi közlekedési eszközök aránya az egész országban, és a távfűtést is geotermikus alapokra helyezték, a kivágásokkal a helyzet még rosszabb lehet.

Fotó: Rostova Anna / Szegeder

Mihálik szerint a fakivágásokkal évekkel vetheti vissza majd az egyházmegye az önkormányzat véderdőtelepítési programját. „Megfogadtuk, hogy minden politikai és jogi lehetőséget meg fogunk ragadni, hogy megvédjük az erdőt” – jelentette ki. Az önkormányzat korábban egy másik helyet ajánlott az egyházmegyének, de az nekik nem felelt meg. „Épüljön meg az iskola, de hagyják meg az erdőnket” – zárta sorait.

Fodor Antal, a körzet önkormányzati képviselője azzal folytatta, hogy nemrégiben levelet írtak a Vatikán államtitkárságára, arra kérve őket, hogy kövessék figyelemmel a véderdővel kapcsolatos fejleményeket, és próbálják meg jobb belátásra bírni a szegedi egyházmegyét. A véderdő mellett lévő egyházi sportkomplexum Fodor szerint nem a legkörnyezetkímélőbb módon működik, mivel bár fűtésre termálvizet használ, a felhasznált vizet nem sajtolják vissza, hanem egyszerűen kifolyatják és elvezetik. Ez legális, mert az állam engedi, foglalta össze, majd kitért arra is, hogy

élőláncot fognak szervezni az erdőbe, ha megjelennek a láncfűrészek.

A demonstráció vége felé kiderült, hogy Novák Katalin köztársasági elnök a Dómban van. Néhány perc múlva – amikorra Novákék már továbbálltak – a szervezők vezetésével a tömeg átvonult a Dóm előtti térre, ahol egy fát formázva próbálták meg felhívni a figyelmet a véderdő helyzetére.

„Voltak embereink itt a Dómnál, ők szóltak, hogy Novák Katalin itt van. Ezen felbuzdulva gyorsan átjöttünk, hátha sikerül szóba elegyedni vele. Pont akkor jött ki társaságával, és arra hivatkozva, hogy privát programon van, nem akart nyilatkozni, megpróbálta leállítani a felvételünket is” – mesélte a Szegedernek Borsik Viktor, a Momentum politikusa. Egy petíciós ívvel lépett oda a köztársasági elnökhöz, arra kérve, hogy írja alá és próbáljon meg hatni Kis-Rigó László püspökre, de Borsik elmondása szerint Novákon nem mutatkozott túl nagy nyitottság a témára.

A természetszeretetéről is ismert, szegedi származású köztársasági elnök Facebookon posztolt is később a városban tett látogatásáról, „barátnős hétvége Szegeden”, írta egy a Dóm előtt készült mosolygós képhez. Novákot pár napja Mihálik Edvin is kérte egy nyílt levélben, hogy segítsen megakadályozni a fakivágásokat, de választ nem kapott.

Fotó: Rostova Anna / Szegeder

A tervezett fakivágás az elmúlt hónapokban több ellentétet is szült a szegedi városvezetés és a püspökség között. A város meg szerette volna tartani a fákat, de novemberben a kormány kiemeltté nyilvánította az iskolaépítéssel kapcsolatos beruházást, majd a véderdő településképi védelmét tette semmissé, az arra vonatkozó szabályokat az ukrajnai háborúra hivatkozva írta felül decemberben.

Az önkormányzat korábban más, a sportkomplexumhoz közeli állami területet javasolt az iskolának helyszínül, de az egyházmegye szerint oda „a beruházáshoz tartozó teljes tervezett projekt nem fér el”, és funkcionalitásában sem illeszkedne a terület a javasolt ipari közegbe. A kivágott fákért cserébe viszont arra a területre ültetnének pótlásokat, amit az önkormányzat javasolt, ezzel érvényesítve a „teremtésvédelmi szempontokat”.

Az egyházmegye szerint nem igaz, hogy tarra vágnák a hathektáros erdőt, a Szegedernek korábban azt írták, hogy „az értékes és megtartható növényzetet figyelembe fogják venni már a tervezés során is”.

A szegedi önkormányzat a Telexnek azt nyilatkozta, azért védenék az erdőt, mert a város a fűtés és a közlekedés mellett a város körüli mezőgazdasági területekről a széllel befújt portól is szenved. A véderdő megköti a port és csökkentik a hőszigethatást, az egybefüggő növényzet védi a levegő tisztaságát.

A Szegeder együttműködik a Telexszel, hogy az olvasók Budapesten és egész Magyarországon értesüljenek a legfontosabb és legérdekesebb szegedi és környékbeli témákról és történésekről. Ez a cikk ezen együttműködés keretén belül jelenik meg a Telexen is. Ha szeretnéd, hogy még több sztorit tudjunk feldolgozni és az ország elé tárni, támogasd a Szegedert! Az eddig a Telexen megjelent cikkeink ide kattintva érhetők el.