Elsőként a Dugonics téren fogadták a kutatónőt, aki egy fekete autóval gördült be a Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatalának bejáratához, ahol Szent-Györgyi Albert szobra is áll. A Blikk azt írja, miután Karikó a rock- vagy filmsztárokhoz hasonló módon kiszállt az autóból, úgy üdvözölte az őt vastapssal fogadó szegedieket és a városi, illetve az egyetemi elöljárókat, hogy
„50 évvel ezelőtt itt kezdtem el a tanulmányaim, itt mentem férjhez, itt született a lányom, minden, ami jó történt, itt történt velem Szegeden.”
Mindezt elcsukló hangon, miközben a helyiek teljesen megtöltötték a teret. Láthatóan zavarban is volt ettől Karikó, aki kezében egy virágcsokorral integetett minden irányba, majd a lépcsőről vissza-visszapillantva belépett az Szegedi Tudományegyetem épületébe. A fogadtatásról a portál egy videót is közzétett.
A Dugonics téren sorfalat álltak az MVM Szeged evezősei is, hiszen a Nobel-díjas biokémikus lánya, Francia Zsuzsanna az amerikai női nyolcas tagjaként szerzett olimpiai aranyérmet Pekingben és Londonban.
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder
Botka László polgármester átadta Karikó Katalinnak azt a gratuláló könyvet, melyet a tudományos elismerés odaítélése óta több ezer szegedi írt alá. „Nagyon kevés olyan ember van a világon, akinek tudományos munkásságát ilyen sokan tisztelik, és aki munkájának jelentőségével ilyen sokan tisztában vannak” – mondta a politikus.
Rovó László, az SZTE rektora úgy fogalmazott a Dugonics téren összegyűlt tömegnek, nem véletlen, hogy immár két Nobel-díj kötődik a szegedi egyetemhez. Szent-Györgyi Albert Klebelsberg Kuno munkájának eredményeként érkezett Szegedre, és az itt végzett munkájáért, a biológiai oxidációval kapcsolatos kutatásaiért ítélték oda neki a Nobel-díjat.
„Kutatói iskolát teremtett, amely eredményeként alakult meg immár ötven éve a Szegedi Biológiai Kutatóközpont. Ma is élő kapcsolat van az egyetem és egykori hallgatója között. Karikó Katalin elfogadta az egyetem kutatóprofesszori címét, és támogatja a fiatal kutatók csoportjait” – hangsúlyozta a rektor.