Idén 10 ezer helyett 15 ezer forint lesz a szegedi beiskolázási támogatás

Az önkormányzat oldalán arról ír egy levélben Botka László polgármester, hogy Szeged válságálló gazdaságának és összetartó közösségének köszönhetően” idén a korábbi 10 ezer helyett 15 ezer forinttal segítik az általános iskolás gyerekek tanévkezdését. A támogatásra minden szegedi gyerek jogosult, ahol a család egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a nettó 390 ezer forintot.

A beiskolázási támogatás iránti kérelmet szeptember 15-ig kell benyújtani online vagy papíron:

  • Ügyfélkapus regisztrációval a www.szegedvaros.hu oldalon a „beiskolázási támogatás” elnevezésű elektronikus űrlapot kell kitölteni és beadni.
  • Papír alapon a letölthető dokumentumot kell kitölteni és postai úton, vagy személyesen eljuttatni azt a polgármesteri hivatal Humán Közszolgáltatási Iroda ügyfélszolgálatára.

Ez egy 50 százalékos emelésnek felel meg, ami a hivatalos, átlagos infláció felett van: 2023-ban a teljes évre ezt 18 százalék körül várják jelenleg, de idén februárban 25,4 százalék is volt.

Az intézkedést az önkormányzat is hasonlókkal indokolja: „A járvány után azt hittük, már nem lehet rosszabb a helyzet. A szomszédunkban kitört háború és hazánk gazdasági állapota azonban ránk cáfolt. A rekord léptékű infláció, az élelmiszerárak brutális emelkedése minden családnak komoly kihívást jelent. És bár a kormány még a korábbiaknál is jobban sanyargatja városunkat, mi kötelességünknek tartjuk, hogy segítsünk a szegedi családoknak.

Mint ismert, Botka László még 2019 májusában, a felújított Erzsébet liget átadásán, színpadon állva jelentette be, hogy minden szegedi általános iskolás gyermek után a szülők, valamint a nyugdíjasok fejenként 10 ezer forint önkormányzati támogatást kap. Ezt 2020-ban és 2021-ben is megkapták az érintettek, ám 2022-ben bevezették, hogy csak egy bizonyos jövedelem alatt járt a fenti összeg.

Az intézkedés heves vitákat váltott ki, ám más Csongrád-Csanád vármegyei települések is követték a példát 2021-ben: Hódmezővásárhelyen és Makón is 10–10 ezer forintot kaptak az idősek, illetve utóbbinál vásárlási utalványt. A Márki-Zay Péter vezette város önkormányzata tavalyelőtt 28 millió forintot fordított a leginkább rászoruló idősekre, akiknek nyugdíja nem éri el a 128 ezer forintot, és nincs más jövedelme sem. Tavaly azonban változtattak a szabályokon, ugyanis az infláció miatt sokan kicsúsztak a keretből, egyúttal a 10 ezer forintos összeget felemelték 15 ezer forintra.