A Telex ír arról, hogy az Európai Bizottság közleményben pontosította, hogyan kell értelmezni a tavaly decemberi döntést a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról és az alapítványi fenntartású intézményekről, egyetemekről.
A közlemény szerint amíg a kormány nem teljesíti a feltételeket, addig „nem ítélhető oda szerződés a szóban forgó szervezetek számára, és nem írható alá új, az uniós költségvetést érintő jogi kötelezettségvállalás e szervezetekkel. Ez idő alatt a határozat által érintett magyar szervezetek
továbbra is jelentkezhetnek pályázati felhívásokra
és részt vehetnek a közvetlen, illetve közvetett irányítás keretében megvalósuló különféle uniós programok – például az Erasmus+ vagy a Horizont Európa – értékelési és kiválasztási eljárásaiban”. Amint a feltételeket teljesítettnek minősíti az EB és jöhetnek a források, újra lehetségessé válik jogi kötelezettségvállalást aláírni az intézményekkel.
Mint ahogy a Telex cikke megjegyzi, a különbség nagyon nem mindegy, mert gyakorlatilag ezen múlik, hogy veszíthetnek-e forrásokat a közalapítványi egyetemek – köztük az SZTE is – a két programból. A kormánynak március 16-ig kell bemutatnia, hogyan kezelné az uniós intézmények jogállami aggályait, például a közalapítványok helyzetét.
A Szegeder is megírta korábban, hogy az Erasmus+-nál 2024 második feléig biztosítottak a források az eddigi pályázatokból, de a következő körre idén február 23-ig kellene pályázni, a kötelezettségvállalásokat júniusban, vagy júliusban kellene aláírni.
A Horizon Europe forrásokra folyamatosan lehet pályázni az éppen aktuális kiírásokra, ennek aláírására nyolc hónap van. Ha esetleg egy konzorciumban adtak be horizontos pályázatot, csak úgy köthetnék meg a szerződést, hogy a magyar fél ugyan maradhat a projektben, de már csak “társult partnerként”.
A gyakorlatban ez azt jeletené, hogy nem kaphat horizontos támogatást,
bár a kormány ígéretet tett rá, hogy kipótolja a hiányzó összeget. Ha a közalapítványi hátterű intézmény mégsem akar így részt venni a projektben, a többi partnernek:
Amennyiben új pályázatban venne részt ilyen egyetem, ugyan indulhatnának, de ha a támogatói szerződés aláírásáig nem oldanák fel a tiltást a tagállamok, a közalapítványi egyetem nem kaphatna támogatást, legfeljebb társult partnerként maradhatna a projektben.
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder