Lázadás a lakócentrumban: piaci ár helyett csak a lakossági árat fogják fizetni a nyugdíjasok a rezsiért

Eddig piaci áron fizettek a közüzemi szolgáltatásokért a szegedi Gesztenyeliget Lakócentrum nyugdíjas bérlői, mivel nincsenek almérők az apartmanjaikban. Nemrég 31 fő eldöntötte: egyoldalúan bevezetik a rezsicsökkentést, amelyből eddig kimaradtak – számolt be még szeptember végén az ügyről a nyomtatott Magyar Narancs, mely online kedden jelent meg.

„Mint ismeretes, az eredeti tulajdonos nem látta el az egyes lakásokat almérőkkel, ezért a mai napig közüzemi áron, a legmagasabb tarifa szerint fizettük meg a külső szolgáltatásokat, ami súlyos károkat okozott a bérlőknek, mintegy havonkénti átlag 2000 forinttal. Miután a mai napig nem gondoskodtak kisfogyasztói almérőkről, a jelenlegi szabályok szerint minden külső szolgáltatást közüzemi, tehát piaci áron kell megfizetni, amit egyetlen bérlő sem tud teljesíteni” – idézett egy júliusi levelet a Magyar Narancs írása, amelyet az apartmanok 31 bérlője írt alá.

Mindezt a közös képviseletükre felkért Szebenyi Gábor juttatta el a házat működtető Pax et Vita Kft. ügyvezetőjének. Mivel a szolgáltatókkal a ház tulajdonosának van szerződése, és a bérlők már korábban is szóltak, hogy ez a helyzet számukra hátrányos, bejelentették, hogy

„a harmadik negyedév első napjától kezdve a külső szolgáltatások árát csak lakossági áron fogjuk befizetni.

Miután valamennyi bérlő fogyasztása messze a felső határ alatt van, és vitathatatlanul megilleti őket a rezsicsökkentés alanyi jogon, a közüzemi ár nem vonatkozhat rájuk” – áll az indoklásban.

Almérőket azóta sem telepítettek

A címzett, Majláthné Lippai Éva ügyvezető azonban azt válaszolta erre, hogy „a csökkentett díjak fizetésének megvannak a technikai feltételei az alkalmazhatóság tekintetében. Mindaddig, amíg az egyedi méréseket nem lehet megoldani (lakóegységenként több millió forintról van szó), addig az üzemeltető nem jogosult a rezsicsökkentésben érintett díjak igénybevételére. Ha önnek bármilyen ötlete, javaslata van arra vonatkozóan, hogy miként adnák meg a szolgáltatók a lakossági díjakat a lakóegységenként felhasznált víz, áram és gáz vonatkozásában, azt kérem, tudassa velem” – szólt a viszontválasz.

A lap cikke megemlíti, abban igaza van az ügyvezetőnek, hogy mérők híján nem tudják kiszámolni, mennyit fizessenek. Azonban almérőket azóta sem szereltek fel az apartmanokban, és nem kaptak tájékoztatást arról, hogy a cég mire jutott az energiaszolgáltatókkal. Ám nem ezt a problémát említi első helyen Szebenyi Gábor, amikor arról van szó, miért lehetetlenült el az életük a házban.

Bartha László klinikája és egy kormányközeli vállalkozó

A Gesztenyeliget és a mellette álló Dr. Marron magánklinika közös beruházás, ugyanahhoz a tulajdonosi körhöz tartozott: Ambrus János szegedi ügyvéd családjához. Az épület kívül és belül is nagyon szép, de 

  • a kivitelezéskor finanszírozási gondok miatt nem az elvárható minőségben készült el, ezt a Szegedi Törvényszék felszámolási hirdetménye is megállapította.
  • 2018-ban az addigi 33 ezer forintos közös költséget a működtető 60 ezerre emelte, bár a tulajdonos szerint ez is jóval a piaci ár alatt van.
  • A halálozások nyomán megüresedett apartmanokba nagyon beteg, utolsó hónapjaikat élő emberek érkeztek, a korábbi bérlők szóvá tették, hogy a ház lassan kórházzá alakul át.
  • A tulajdonos többüktől is kölcsönt kért, viszont a kormányhivatalhoz fordulva derült ki, hogy a ház működtetésében részt vevő négy cég közül az egyik felszámolását már elrendelte a bíróság.
  • A felszámoló feljelentést tett csődbűntett és a számvitel rendjének megsértése gyanújával. A szomszédos magánklinika is hasonló sorsra jutott.

Mint azt a Magyar Narancs írja, a felszámolásra ítélt HAG Invest Kft. még mindig Ambrus János érdekeltsége, de az Opten adatbázisa szerint ő eltiltás hatálya alatt áll a kényszertörlés alá került Gesztenyeliget Egészségügyi Központ Kft. miatt. A Dr. Marron Klinikát működtető Derko-Med Kft. úgyszintén Ambrusé, a klinika pedig a Boldogasszony sugár­útra költözött. A régi épületben a felszámolás után a TritonLife magánklinika működik, amelynek

Szeged korábbi fideszes polgármestere, Bartha László az igazgatója.

Az 1,05 milliárd forintért meghirdetett Gesztenyeliget Nyugdíjas Lakócentrum a felszámolási eljárás nyomán előbb a kormányközeli Szíjj László érdekeltségébe került. Az Opten szerint a Pax et Vitának 2020 áprilisától 2022 májusáig három ügyvezetője volt, a negyedik lett a fent már említett Majláthné Lippai Éva, aki a szomszédos klinikát vezető Bartha Lászlóval munkatársak is voltak: Majláthné az egészségügyi osztályt vezette a polgármesteri hivatalban.

Az ügyről bővebben a Magyar Narancs cikke számolt be, melyet ide kattintva lehet elérni.

Fotó: Gesztenyeliget Lakócentrum