El a kezekkel a magyar erdőktől címmel tartanak 16:45-től tüntetést a Dugonics téren az LMP szervezésében. A párt szerint a magyar kormány végzetes döntést hozott a fakitermelés szabályait megváltoztató kormányrendelettel.
Sikerült elcsípnünk Bakos Bernadettet is, akitől nem is feltétlenül interjút vártam, hanem inkább arra voltam kíváncsi, hogy mi a benyomása a Szegeden lezajlottakról. „Miután tartottunk egy nagyon eredményes tüntetést Budapesten, úgy gondoltuk, nem csak a budapestiek szeretnének tiltakozni” – mondta az országgyűlési képviselő.
Bakos szerint az országban leginkább nem a budapestieknek lenne érdekük az erdők kivágása ellen, mivel például itt Szeged környékén több az erdő, és ezért, illetve a fővárosban elért sikereket látva gondolták úgy, hogy vidéken is igényük volna az embereknek a véleményük kinyilvánítására. A relatíve kicsi résztvevőszámról nem szeretne találgatni, de talán a melegnek, a rossz időpontválasztásnak vagy a rövid reakcióidőnek, esetleg ezek együttesének köszönhető, összességében viszont örülnek, hogy egyáltalán ennyien eljöttek.
„Nincs összehasonlítás, mert ilyen témában még nem volt tüntetés”
– tette hozzá Fehér Attila megyei elnök, aki szerint talán azért sem jöttek el többen, mert ez a téma annyira nem szembetűnő, mint a katatörvény módosítása vagy a rezsiemelés, és lehet, hogy még nem tudatosult az emberekben, hogy ez mennyire fontos.
Fehér Attilát, az LMP szegedi vezetőjét kérdeztük a mai fakitermelésről szóló rendelet ellen szervezett tüntetésen, többek között arról, hogy szerintük szerepet játszott-e a résztvevők számánál az, hogy párt és nem helyi civilek szervezték a megmozdulást, mint a katás hídfoglalásnál például.
Fehér szerint sokkal inkább az időjárás miatt érkeztek kevesen, de ennek ellenére elégedettek, sikerült mozgósítaniuk véleménye szerint. Beszédében elmondta, hogy minden önkormányzatnál igyekeznek majd szorgalmazni azt, hogy helyi szinten helyezzék hatályon kívül a kormány rendeletét. Kérdésünkre azt mondta, a szegedi önkormányzatot a közeljövőben fogják megkeresni majd.
A Csongrád-Csanád megyei erdővédő körhöz eddig 324-en csatlakoztak információi szerint, amely létszámával a harmadik legnagyobb az országban. Létrehozták egy erdőfigyelő honlapot is, ahol be tudják jelenteni azt, ha természeti kárt okoz valaki fakivágással. A jővőbeni megmozdulásokat a kormány reakcióihoz mérten fogják megtervezni, de Fehér határozottabb fellépést igért, amennyiben nem lesz előremutató válasz a kormány részéről.
A helyi LMP elnöke, Fehér Attila volt az utolsó felszólaló. Szintén az alkotmánybíróságról beszélt, szerinte addig nem nyugodhatunk, amíg a rendeletet teljesen vissza nem vonják. Mint mondta, ez a közös jövőnk ügye, mindannyian ugyanazt a levegőt lélegezzük be, ezért nekünk kell összefognunk, fellépnünk és kiállnunk az ügyért. Szerinte a rendeletmódosítás azt jelenti, hogy a tiltakozás sikeres volt.
Novák Katalinnál is közbenjártak a visszavonás érdekében, de választ nem kaptak, így szerinte a szegedi köztársasági elnök nem akarja megvédeni a fákat. Megemlítette, hogy a tüntetésnek ugyan vége, de az LMP számára aláírhatnak a jelenlévők a helyszínen a rendelet visszavonásáért, de a petíciót online is alá lehet írni.
El a kezekkel az erdőktől! – kezdte a tüntetés címével Gál József, az LMP szóvívője, majd említette, hogy ezen a napon épp elég meleg van, ami pont egy jele annak, hogy a tarvágásos rendelet egy káros dolog, hiszen az egyre gyakoribb meleg is a klímaváltozás oka, amin a fák épp enyhítenének.
Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke szerint a tüntetés célja, hogy a kormány vonja vissza ezt a szerinte őrült rendeletet. A klímaváltozás elleni harcban nagyon fontos szerepe van az erdőknek, hiszen nem csak faanyag, hanem vízvisszatartó, csapadékképző képessége is van, de az élőlényeknek is otthont ad. Szerinte a rendeletnek egy nagyon súlyos pontja, hogy ha tájidegen fákat kivágják a rendeletmódosítással, akkor nem kötelelsek azt tájhonos fával pótolni.
Szóba jött, hogy az Alföld már most is félsivatagos, a kormány rendelete pedig egyenesen elsivatagosítja ezt a területet, ami a mezőgazdaságnak és a gazdáknak is óriási kiesés. A kormány pár milliárdos kompenzációról beszél a gazdák kapcsán, miközben ezer milliárdos kár keletkezett. Felszólított arra, hogy mindenki álljon ki az ügyért egyénileg. Az LMP frakciója alkotmánybíróságon fogja megtámadni a rendeletet, országgyűlési határozati javaslatot nyújtanak be annak érdekében, hogy visszavonják.
Tapssal bíztatták a jelenlévőket, hogy jelezzék igenlésüket: Meleg van-e? Meg akarjuk-e védeni a fákat? Erre természeresen mindenki tapsolt.
Fotó: Bálint András / Szegeder
A háromnegyedkor startolt eseményen öt perccel a kezdés után is csak 40–50 érdeklődő volt jelen, plusz további 10–20 fő szervező és sajtó. A kis létszámra ok lehet a hőség és az, hogy egy kis támogatottságú párt szervezte a demonstrációt.
Az nemrég kiderült, hogy Szegeden is meg lehet mozgatni a tömegeket, néhány hete a Belvárosi hídon 800–1000 ember volt ott.
Fotó: Bálint András / Szegeder
Szegeden csütörtökön délutánra, a tüntetés idejére 38°C-ot ír az Időkép közepesen felhős éggel, így érdemes ennek megfelelően is készülni.
A fővárosban is volt tüntetés a fakitermelés egyszerűsítéséről szóló kormányrendelet visszavonásáért, itt szerda este hat órától az MTA Széchenyi téri épülete előtt gyülekeztek az emberek.
Ezt civil szervezetek rendezték, és a Telex számításai szerint több mint ezren voltak jelen a helyszínen, ahol erdőőrséget szerveztek, hogy megakadályozzák a favágásokat.
Volt hasonló megmozdulás Nyíregyházán és Pécsen is, utóbbi városban a Mecsekbe vonultak a nagy hőségben az Emberség Erejével Alapítvány szervezésében mintegy százan. A Pécs Aktuál az eseményről azt írta, a résztvevők szolidaritásukat akarták kifejezni a magyarországi zöld civil szervezetekkel.
Fotó: LMP
El a kezekkel a magyar erdőktől címmel tartanak 16:45-től tüntetést a Dugonics téren az LMP szervezésében.
A párt szerint a magyar kormány végzetes döntést hozott a fakitermelés szabályait megváltoztató kormányrendelettel, amely értelmében még a természetvédelmi területeket is tarra lehetett volna vágni, akár vegetációs időszakban is. Mint írják, Európában a magyaron kívül nincs még egy kormány, amely a klíma- és vízválság közepette erdőirtásba kezd.
„A magyar erdők mindannyiunk közös kincsei, melyek nem csak számunkra, de a jövő generációi számára is élhető környezetet biztosítanak. Ezeket az erdőket csak egyszer lehet kivágni, ezért nekünk is csak egy lehetőségünk van, hogy megvédjük a jövőnket.Ha most nem cselekszünk, akkor már nem lesz mit megvédenünk” – áll a tüntetés Facebook-eseményében.