„Szeretnénk, ha az integrált gyermek és ifjúságpszichiátriai, valamint az addiktológiai egység kialakításával egy hatékony kezelést biztosító, új ellátási forma jönne létre, amely alkalmas regionálisan összefogni, koordinálni és utókövetni a gyermek és ifjúságpszichiátriai mentálhigiénés ellátás és prevenció színtereit” – fogalmazott Dr. Fendler Judit. Az ünnepségen az épület legmagasabb pontján bokrétát helyeztek el, amelyre a szalagokat felkötötte:
Az eseményen részt vettek az építő- és tervezőcég munkatársai is, meg persze mi is.
Fotó: SZTE
Új épületszárnnyal gazdagodik az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ. Szerkezetkész a Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai részleg. A 2,2 milliárd forint értékű beruházás bokrétaünnepét ma, azaz november 9-én tartották.
Új mérföldkőhöz érkezett a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ (SZAKK) Gyermekgyógyászati Klinika Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai részlegének építési munkálata: szerkezetkész az új épületszárny. A tervek szerint a jelenleg három telephelyen működő osztály 2022-ben költözne át integráltan az új épületbe. A 2,2 milliárd forintos pályázati támogatásból megvalósuló beruházás jóvoltából a Gyermekgyógyászati Klinika Korányi fasor 14-15. szám alatti főépületének Tisza Lajos körút felőli oldalához kapcsolódik egy nyaktaggal a látványos, új szárny.
„A pszichiátriai és addiktológiai ellátórendszeren belül Magyarországon az elmúlt tíz évben nem történt a szegedihez mérhető jelentős infrastrukturális fejlesztés, miközben a kezelésre szoruló betegek száma egyre csak nő. Ezért is kiemelten fontos ez a beruházás” – emelte ki Dr. Fendler Judit. Az SZTE kancellárja elmondta: az intézmény célja, hogy 2025-ig megteremtse Szegeden a XXI. századi gyermekgyógyászat infrastrukturális hátterét és ezzel párhuzamosan a Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ a gyógyítás, az oktatás és a kutatás területén is kiválósági központtá váljon.
A bokréta felhelyezés után eldőlt, ezért a létrát kétszer kellett megmásznia az illetékesnek, hogy újból a helyére állítsa azt. A tetőn töltött kedélyes beszélgetések és fotózkodás után a kivitelező cég egy rendkívül finom bográcsos ebéddel várt minket lent, ahol természetesen meg is volt terítve a sörpados, rögtönzött étkezde.
A projekt alapvető célja a 18 év alatti lakosság testi-lelki egészségi állapotának javítása és az ellátórendszer rugalmasságának és alkalmazkodóképességének emelése, az egészségügyi ellátórendszer korszerű és költséghatékony működtetése mellett. Az ellátás korábban csak Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyére terjedt ki, 2012-ben azonban kibővült a teljes dél-dunántúli régióval, Pest megye dél-keleti részével és Jász-Nagykun-Szolnok megye néhány kisvárosával. Ennek következtében duplájára, azaz közel 2 millió lakosra nőtt az ellátandók száma. A gyermek, serdülő és felnőttkorúak pszichiátriai és addiktológiai betegségének gyakorisága mára eléri a népbetegség szintjét.
„2500 négyzetméteren, öt szinten jön létre egy új szárny, amely többek között azt jelenti, hogy a meglévő 225 ágy 36-tal bővül. Létrejön többek között egy ambuláns ellátást biztosító és egy nappali terápiás ellátást biztosító emelet, illetve egy olyan szint is, amely a modern nemzetközi standardoknak megfelelően egyaránt gyermek és szülőbarát” – ismertette Dr. Bereczki Csaba.
Az SZTE SZAKK Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ igazgatója hangsúlyozta: az épületrész orvosszakmai és építészeti tervezésénél kiemelt figyelmet fordítottak a szülő-gyermek együttlét kulturált biztosítására, a gyermekükért izguló szülők megfelelő elhelyezésére, valamint a szakmailag ideális és biztonságos belső betegutak kidolgozására, illetve a gyermekek gyógyulását pszichésen is támogató barátságos környezet kialakítására.
Az épület előtt tartott sajtótájékoztató után a Dél-Konstrukt vezetésével körbejártuk az építkezést. Felmentünk a tetőre is, ahol rendkívül jó volt a kilátás; a Tiszára, valamint a Dómra is ráláttunk. Utóbbi előtt szintén építkezés nyomai voltak fellelhetők; a volt sebészeti klinika felújítása és bővítése révén az egészségtudományi képzési tömb épületének kivitelezése. Ezt az Aktív Kft. nyerte, nettó 6 milliárd 297 millió forinttal. A kivitelezés elég látványos szakaszhoz ért, a tetőszerkezet egy része már megújult, míg a Dóm felőli rész még mindig szét van kapva:
Fotó: Bálint András / Szegeder