Orbán Viktor magánszemélyként indított pert magyar szerkesztőségek, többek között az Economx, a 24.hu, a 444, a Hírklikk, a Klubrádió és az Index.hu ellen a Sparról szóló tartalmaik miatt – írja a Media1.
A beperelt médiumok cikkei arról számoltak be, hogy az osztrák tulajdonú üzletlánc átalakította működését és Svájcba menekítette magyarországi vagyona egy részét. A Spar vezetése azt állította, így védekeznek az ellen, hogy felvásárolják a céget. A témában az Economx többek között külföldi lapokat szemlézett, majd ezt vette át a többi újság.
A Media1 cikke szerint nem zárható ki, hogy a felsoroltakon kívül más médiumokat is perel a kormányfő, de a Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya és a bíróság elnöksége sem válaszolt a lap erre vonatkozó kérdéseire. A Klubrádió és a 24.hu már pénteken tárgyalást tart, míg az Index.hu és az Economx esetében a bíróság nem adott tájékoztatást a tárgyalás időpontjáról.
A Spar az utóbbi hónapokban azzal került be a hírekbe, hogy Lázár János építési és közlekedési miniszter gyakorlatilag megfenyegette és hazugnak nevezte a céget. „Ne tűrjük tovább a hazudozást, alaptalan állításokat tőlük, s inkább vegyük meg őket szőröstül-bőröstül” – fogalmazott akkor Lázár.
A Spar még március elején fordult az Európai Bizottsághoz panasszal, kifogásolva a magyar kiskereskedelmi különadót. „Viszonylag nyíltan azt mondták nekünk, hogy ha az állam részesedést szerezne a vállalatunkban, akkor sokkal könnyebb lenne a helyzet” – fogalmazott egy interjúban Hans Reisch, az osztrák cég vezetője.
„Több mint 600 üzletünk van Magyarországon, és mi vagyunk a második legnagyobb élelmiszer-kiskereskedő. Külső tényezők azonban lehetetlenné teszik, hogy nyereségesen működjünk Magyarországon. Egyrészt ott van az alapvető élelmiszerekre kivetett árplafon és a szupermarket-üzemeltetőkre kivetett különadó, ami a nettó árbevétel 4,1 százaléka. Ez összesen mintegy 120 millió euróba került nekünk. Ez gazdaságilag nem életképes” – mondta Reisch.
Február végén Heiszler Gabriella, a magyarországi Spar ügyvezető igazgatója is beszélt a különadó jelentette terhelésről: „Nálunk az iparágban, a hozzánk hasonló kereskedőknél 2–3 százalék között van az elvárt bevételarányos nyereség. Ha kivetnek ránk egy 4–5 százalékos különadót, akkor normális körülmények között, hosszú távon nem tudunk nyereségesen működni.”