A magyarországi Spar felvásárlására több jelentkező is akadt az elmúlt időszakban: a Magyarországon élő, orosz származású Rahimkulov család és Tiborcz István, a miniszterelnök veje is megpróbálkozott az üzlettel, de mindkét ajánlatot visszautasították az osztrák tulajdonosok – derül ki a VSquare hírleveléből.
A VSquare egy osztrák üzleti forrásra hivatkozva írja, hogy több mint egy évvel ezelőtt a Rahimkulov család képviselői megkeresték a Spar tulajdonosait egy vételi ajánlattal, melyet állításuk szerint a magyar állam is támogatott. Egy magyarországi forrás alapján pedig azt állítják a hírlevélben, hogy a legutóbbi, Hans Reisch Spar-vezér által emlegetett vételi ajánlat mögött Tiborcz István, Orbán veje állt.
Tiborcz korábban is üzletelt már a Rahimkulov családdal, így a VSquare szerint elképzelhető, hogy együttműködnek a Spar ügyében. A VSquare az ügy részleteit feltáró cikkében Orbán Viktor szóvivőjét és a Rahimkulov családot is megkereste, de választ nem kapott.
A Spar az utóbbi hetekben került be a hírekbe azzal, hogy Lázár János építési és közlekedési miniszter gyakorlatilag megfenyegette és hazugnak nevezte a céget. „Ne tűrjük tovább a hazudozást, alaptalan állításokat tőlük, s inkább vegyük meg őket szőröstül-bőröstül” – fogalmazott akkor Lázár.
A Spar még március elején fordult az Európai Bizottsághoz panasszal, kifogásolva a magyar kiskereskedelmi különadót. „Viszonylag nyíltan azt mondták nekünk, hogy ha az állam részesedést szerezne a vállalatunkban, akkor sokkal könnyebb lenne a helyzet” – fogalmazott egy interjúban Hans Reisch, az osztrák cég vezetője.
„Több mint 600 üzletünk van Magyarországon, és mi vagyunk a második legnagyobb élelmiszer-kiskereskedő. Külső tényezők azonban lehetetlenné teszik, hogy nyereségesen működjünk Magyarországon. Egyrészt ott van az alapvető élelmiszerekre kivetett árplafon és a szupermarket-üzemeltetőkre kivetett különadó, ami a nettó árbevétel 4,1 százaléka. Ez összesen mintegy 120 millió euróba került nekünk. Ez gazdaságilag nem életképes” – mondta Reisch.
Február végén Heiszler Gabriella, a magyarországi Spar ügyvezető igazgatója is beszélt a különadó jelentette terhelésről: „Nálunk az iparágban, a hozzánk hasonló kereskedőknél 2–3 százalék között van az elvárt bevételarányos nyereség. Ha kivetnek ránk egy 4–5 százalékos különadót, akkor normális körülmények között, hosszú távon nem tudunk nyereségesen működni.”