Raskó György agrárközgazdász szerint jövő év februárjáig is kitarthat a drágulás az élelmiszereknél – írja az RTL. A szakember arról is beszélt, hogy a folyamatos drágulás miatt bár csökken a kereslet, ami elvileg csökkentené az árakat is, ennek ellenére elképzelhető, hogy még így sem fog lejjebb menni az élelmiszerek ára.
Raskó a drágulás egyik okaként a nyári aszályt említette, ami miatt 1000 milliárd forint körüli veszteséggel kell megküzdeniük a magyar gazdáknak. Másrészt a mezőgazdaság nagyon energiaigényes ágazat. Ráadásul ezek szükséges költségek: a vetést most kell elvégezni, a gázt és az áramot csak magas áron tudják megvásárolni.
A termelők nagy része ezzel nem tud mit kezdeni, egyszerűen felteszi a kezét
– mondta Raskó a portálnak. A bajt csak még jobban tetézi, hogy a műtrágya több mint négyszeresére drágult az elmúlt évhez képest. A mezőgazdasági alapanyagok megtermelésének költsége ezzel nagyon megnő, így ez tovagyűrűzik az állattartókhoz is. Ahol további, szükséges költségek is vannak, ugyanis az állatoknak be kell fűteni, azon nem lehet spórolni.
Az agrárközgazdász szerint nem sok jóra lehet számítani a következő időszakban. Magyarországon 35 százalékkal nőttek egy év alatt az élelmiszerárak, míg az Európai Unióban átlagban 18 százalékos volt az élelmiszerár-növekedés, miközben hazánkban egyelőre ársapka van érvényben bizonyos élelmiszerekre.
A végtelenségig növekvő árakat a szakember szerint a kereslet csökkenése állíthatja meg, hiszen a fizetőképes vásárlók száma egyre zsugorodik Magyarországon. Raskó szerint ez már múlt év októberéhez viszonyítva látható is. Mindemellett azonban az is előfordulhat, hogy a gazdák, ha itthon nem tudják számukra megfelelő áron eladni a terméküket, külföldre vihetik azokat értékesíteni, így nem fognak jelentősen csökkenni az élelmiszerárak.