Az időskori, nagymértékű látásromlásért az esetek többségében két színről elnevezett hályog, azaz a szürke- és a zöldhályog a felelős. Bár mindkét szembetegség jelentősen befolyásolhatja az életminőséget, valójában teljesen eltérő problémákról van szó, és a kezelésük sem ugyanolyan. Most röviden bemutatjuk a két szembetegség közötti főbb különbségeket, és persze a megoldási lehetőségek sem maradnak ki a cikkből!
A szürkehályog alapvetően a szemlencse elhomályosodását, beszürkülését jelenti, amely sajnos egyenlő az éles látás romlásával is. Ez a szembetegség leginkább az idősebb korosztályt érinti, és általában lassan alakul ki. Az érintettek gyakran tapasztalnak homályos látást, színtorzulást, éjszakai látási nehézségeket, és az sem elhanyagolható tünet, hogy egyre gyakrabban van szükségük erősebb szemüvegre vagy kontaktlencsére.
A szürkehályog egyetlen hatékony kezelési módszere a műtét, amely során az elhomályosodott szemlencsét egy modern műlencsével helyettesítik, amelyet a test nem tekint idegennek. Bár a műtét szó ijesztően hangozhat, valójában ez egy gyors, fájdalommentes, mára már rutineljárásnak számító kezelés, amellyel a margitszigeti Focus Medical tapasztalt szakemberei már évtizedek óta adják vissza a szürkehályoggal küzdőknek az éles látás élményét.
A zöldhályog - avagy glaukóma - egy olyan szembetegség, amely a szem belső nyomásának emelkedése miatt károsítja a látóideget. Kezelés nélkül a zöldhályog (a szürkehályoghoz hasonlóan) végleges látásvesztéshez vezethet. A betegség gyakran hosszú ideig tünetmentes marad, ezért is nehéz észrevenni, hogy komoly a baj.
A zöldhályog leggyakoribb tünetei közé tartozik a perifériás látás fokozatos elvesztése, a szemfájdalom, a fejfájás és a látótér beszűkülése is. A zöldhályog kezelése valójában a szemnyomás állandó csökkentésére törekszik, amely történhet gyógyszeres szemcseppel, illetve sebészeti vagy lézeres módszerekkel is.
A szürkehályog a legtöbb esetben a szemlencse öregedési folyamata során kialakult lencsehomályt jelenti, míg a zöldhályog a szemnyomás emelkedése következtében kialakuló látóideg-károsodást takarja.
A szürkehályog elsősorban homályos látást, torzult színérzékelést és fényérzékenységet okoz, míg a zöldhályog leggyakrabban (a homályos látás mellett) a perifériás látás beszűkülésével és szemfájdalommal jelentkezik.
A szürkehályog műtéti úton hatékonyan kezelhető, a zöldhályogtól azonban - a tudomány jelenlegi állása szerint - sajnos nem lehet végleg megszabadulni, csak a szemnyomás csökkentésére lehet törekedni a szakorvos által meghatározott módon.
Ha homályos látást, látótérszűkülést vagy egyéb szokatlan tünetet tapasztal, ne halogassa a szemészeti vizsgálatot! Mind a szürkehályog, mind a zöldhályog időben történő felismerése és kezelése kulcsfontosságú a látás minőségének megőrzése, illetve javítása szempontjából.
Ha szürkehályoggal küzd, és valódi szakértőkre bízná látását, akkor jelentkezzen be mielőbb a Focus Medicalhoz egy alkalmassági vizsgálatra!