A coach szakma egyre népszerűbb Magyarországon is, bár sokan nem tudják, ki is az a coach, és milyen problémákkal lehet hozzá fordulni. Azért, hogy egyértelmű legyen, mi a különbség a coaching és a terápia között, röviden összefoglaljuk, mit érdemes tudni a szakmáról.
Mit csinál egy coach? Tud rajtam segíteni?
A coach egy olyan segítő szakember, akihez akkor érdemes fordulni, ha elakadást tapasztalsz az életedben, és nem látod a kivezető utat. Ő hatékony kérdéseivel és megfelelő technikákkal fog neked segíteni abban, hogy rátalálj a megoldásra. Nem ő mondja meg, mit kell tenned, te magad fogsz rájönni.
Sokan szeretnének azonban önmagukon segíteni: erre is kiváló a Tanfolyam.hu Coach képzése, amely online elérhető. A jól felépített kurzuson megismerkedhetsz a coachingolás folyamatával, a jól bevált coachingeszközökkel, és számos önismereti kérdésre is választ kaphatsz.
Azok az emberek, akik szívesen hallgatnak meg másokat, nyitottan fordulnak az emberek felé, nagyszerű coachok lehetnek. Ha te is ilyen jószívű, kedves, empatikus embernek tartod magad, akkor mindenképp érdemes elvégezni ezt a tanfolyamot, hiszen így másokat professzionálisabb módon tudsz segíteni, és önmagadat is fejleszted közben.
Milyen témákkal fordulnak coach-hoz az emberek?
Sokan félnek felkeresni egy segítő szakembert, mert nem tudják, milyen ügyben fordulhatnak hozzá. A coach elsősorban a jövővel foglalkozik, nem vájkál a kliens múltjában, nem kísérli meg feltárni a gyermekkori traumákat – ez a pszichológus dolga.
A coach olyan szakember, akihez akkor érdemes fordulni, ha úgy érezzük, hogy a sötétben tapogatózunk, és bár tudjuk, hogy van kiút, de nem találjuk azt. Személyiségzavarokkal, depresszióval, súlyosabb lelki problémákkal a coach nem foglalkozik, ilyen esetben más szakemberhez fog irányítani.
Attól függően, mi foglalkoztat bennünket, felkereshetünk speciális területre szakosodott coachot is. A következő lehetőségeink vannak:
Hogyan zajlik egy coaching folyamat?
A coach mindig szerződést köt a klienssel, miután az feltárta előtte a problémáját. Van, hogy több minden is foglalkoztatja a klienst, ilyenkor a coach segít kiválasztani egy célt, amelyre az ülések során fókuszálnak majd.
Az 5-10 alkalmas beszélgetések jellemzően 1 órásak, ahol a coach hatékony technikákkal, módszerekkel segíti a klienst, hogy az saját maga adja meg a választ a kérdéseire. Kiváló eszköz ez arra, hogy fejlődjünk, lelkileg erősebbé váljunk.