Nyári zápor Szilveszterestén

Illusztráció: Teodoro Wolf-Ferrari / Fortepan

Szegedi Friss Ujság, 1929. január 2. – Újévre virradóra kaptam a következő parancsot: Meg kell tudni, miért volt Szilveszterestén nyári zápor, ami elmosta a fél város jókedvét a muladozástól és boldogtalanná tett vagy félszáz lokál- és mulatótulajdonost. Azonnal vettem a kalapom és fölkerestem az ügyeletes angyaltisztet, aki az égiek részéről most nálunk teljesiti az inspekciós szolgálatot, elterjesztettem a kérést:

— Az égi városházára szeretnék jutni, kérem a névjegyét néhány ajánló sorral együtt, hogy Szent Péter beengedjen a nagy kapun.

Hát ha sehol és senkinél nincs is, de az angyalok előtt van ujságiró becsület. Ezt abból gondolom, mert az inspekciós angyal nyájas készséggel, sietve tett eleget a nagy instanciának. Öt perc mulva már rohantam fel az égi városháza lépcsőjén s nagy sietségemben egészen megfeledkeztem arról, hogy Szent Péternek kapupénz fejében legalább boldog ujévet kellett volta kivánnom. Az első hivatali ajtón belépve, egy tudós kinézésü szemüveges angyalnak lihegve adtam elő a mondókámat.

— Óriási konsternáció... a város viz alatt... rengeteg elázott selyem, bársony és csipke... tönkrement bundák és glacée cipők... több mázsa lemosott pouder és rouge... Elmaradt happy-end... vergődő zenekarok... néma camerák...

A szemüveges angyal félbeszakitott:

— Számot kérek.
— Miféle számot?
— Aktaszámot. Hát itt is kell? – kaptam észhez — Jaj, hogy erre nem gondoltam.

Futottam, mint egy nagyon tehetséges kengyelfutó az égi iktatótba. Lábam alig érte a földet, illetve: az eget. Az iktatóangyal, miután mindenfelől, még az elmaradt karácsonyi és ujévi ajándékom felől is informáltam, elővette a név és tárgymutatót, előszedte a naplóiveket, az expediciós könyvet és végre ráirta egy kis cédulára a darabszámot, mely olyan hosszu volt, mint ide hathét. (Fenn nagyobb az ügyforgalom, mint lenn.) A papirlap másik oldalára pedig az ügyosztály számát írták rá: 93865, de persze római számokkal és alája a tárgyat: Szeged sürgősen esőért esedezik. Dátum: 1928. Julius.

Az előadó nem fogadott, mert migrainje volt – még akkor nem tudtam mért. A mellékhivatalokban pedig csak avanyit sikerült megtudnom – az ügydarab további sorsa után kutatva –, hogy innen még augusztusban a csapadék nyilvántarés elosztó hivatalba ment véleményezés, innen jelentéstétel végett áttették a számvevőséghez, azután tiszti ügyészséghez, a gazdasági, majd a mértékhitelesitő és a munkaközvetitő hivatalhoz és még vagy félezer ügyosztályba és hivatalba. Térdig kopott a lábam s nem ismertem a nyelvemre, mióta utoljára láttam, mire roskadozva és végre a mennyei kiadóban rátaláltam a szegény csapadékkérő instanciájára. Éppen leázás alatt állott.

Jöjjön holnap – mondta az irodaigazgató-angyal.
De kérem – szabadkoztam – bocsánat, nem lehet, parancsom van rá...
A földi parancsok itt nem érvényesek – erélyeskedett és hajthatatlan maradt.

Lehorgaszott fejjel, busan ültem a liftben, mely szállitott lefelé. A szelid tekintetü és barátságos liftesfiu, akarom mondani liftes angyal, láthatólag mélyen megsajnált. A hatezerhatszázhatvanhatodik emeletnél aztán egyszerre csak megállitotta a gépezetet és odakuporodott mellém. Elcsicseregte a nagy titkot:

Nálunk, itt fenn, az az uzus, hogy restanciákkal nem szabad a hivataloknak átlépni az ujév küszöbét. Az eső iránti kérelmetek, mely a nyáron érkezett, a legutolsó napon, a szilveszternapi égi tanácsülés elé került, ahol az előadó szenátor kelfedezet hijján és azért, mert az időszámitó hivatal jelentése szerint az ügy elvesztette aktualitását (a kukoricákra már nem kell az eső) a kérelem elutasitását javasolta. De az elnöklő Ur egy pillanatra magához tért a csöndes merengésből és megkérdezte a referenst:

Mikor jött a darab?

Az égi szenátor egy kicsit elpirult, ökögött is, makogott is, dehát nálunk füllenteni nem lehet.

A nyáron.

A liftes angyal most egész közel hajlott hozzám s nehogy valaki hallja, suttogva folytatta a barátkozást:

Az Ur éktelen haragra lobbant. Azonnal kiadta a parancsot, hogy a szegediek kérelmét még ma, soron kivül teljesiteni kell! Telefonutasitásra azután gyorsan kivonultak az égi tüzoltók s minden tömlőt, gőzfecskendőt Szeged fölött koncentrálva, elárasztották a várost Szilveszteresten menyei vizzel, hogy ők maguk is megsokalták a végén... A többit tudod – fejezte be a csicsergést a kis angyal.

Ez a cikk eredetileg a Szegedi Friss Ujság című lapban jelent meg 1929. január 2-án. Napszemle rovatunkban korabeli helyi és országos lapokból válogatva mutatjuk be, miről olvashattak a szegediek harminc, száz, vagy éppen százötven évvel ezelőtt, ezen a napon A rovat további cikkei itt olvashatók.