Éjszakai mulatozás, 250 pengő, háromhónapi fogház

Délmagyarország, 1929. augusztus 7. – A Délmagyarország már jelentette, hogy a múlt év december havában Berlinben letartóztatták Vajda Pál hódmezővásárhelyi magántisztviselőt. Vajda ellen a szegedi törvényszék még 1927-ben lopás címén körözőlevelet adott ki. Vajda Pál szorgalmas magántisztviselő volt Vásárhelyen. Egyetlen álma az volt, hogy kijuthasson Németországba. Csekélyke fizetéséből minden felesleges fillért félretett. Az utazási költség azonban nehezen gyűlt össze. Ez időben történt azután, hogy Vajda Pál meghitt baráti társaságba került. Forró Ferenc magántisztviselővel került össze, aki éppen születésnapját ünnepelte. Egyik pezsgősüveget a másik után bontották. A cigánnyal mulatozó társaságra hamar rávirradt a hajnal. Forró pénztárcája tömve volt és ez szemet szúrt Vajda Pálnak. Propoziciójára még hajnalban aztán átrándultak Szentesre, ahol tovább folytatták a dorbézolást.

Az autóban Forró Pál elaludt. Ezt az alkalmat Vajda felhasználta arra, hogy belenyúlt barátja pénztárcájába és abból kétszázötven pengőt kiemelt. Szentesre érkezve Forró Ferenc azonnal megszámolta pénzét és konstatálta, hogy kétszázötven pengő eltűnt. A vendéglőbe emiatt már be sem mentek és Forró az autót egyenesen a rendőrségre irányitotta. Itt előadta panaszát. Az autó utasait a rendőrségen megmotozták és Vajda Pálnál elrejtve meg is találták a hiányzó összeget.

A megtévedt magántisztviselőt kihallgatták, majd letartóztatták. Eljárás indult meg ellene, de később szabadlábra helyezték. A szegedi törvényszék 1927 végén kitűzte a főtárgyalást, Vajda Pált azonban nem találták meg és ezért körözőlevelet adtak ki ellene. Később megtudták, hogy Vajda Németországba utazott ki. A körözőlevelet Németországba is kiküldték, ahol azután Vajdát letartóztatták. Megindult ellene a kiadatási eljárás, a német hatóságok azonban csak ez év júniusában adták át a határon. Vajda a szegediügyészség fogházába került és ügyében kedden ítélkezett dr. Apczy Ernő törvényszéki bíró.

Vajda Pál kihallgatása alkalmával töredelmesen bevallotta bűnét. Azzal védekezett, hogy részegvolt és nem tudta, hogy mit csinált. Az enyhítő körülmények figyelembevételével, a törvényszék lopás vétsége címén háromhónapi fogházra ítélte a vádlottat. Az ítélet ellen úgy a vád, mint a védelem felebbezést jelentett be.

Ez a cikk eredetileg a Délmagyarország című lapban jelent meg 1929. augusztus 7.-én. Napszemle rovatunkban korabeli helyi és országos lapokból szemezgetve mutatjuk be, mik foglalkoztatták a régi szegedieket harminc, száz, vagy éppen százötven évvel ezelőtt, ezen a napon. A rovat további cikkei itt olvashatók.