„Éltem olyan országokban, ahol természetes volt, hogy a pályázatokat a legjobb ajánlatot adó nyeri el, pártállástól függetlenül. Az, hogy Magyarországon ez egyáltalán kérdés, csak azt mutatja, milyen korrupt rendszerben élünk” – mondta Márki-Zay Péter a Szegedernek arról, hogy a hódmezővásárhelyi Kossuth tér felújítására kiírt új pályázatot nemrégiben annak a Nemesi Pálnak a cége nyerte el, aki 2019-ben fideszes támogatással indult Botka László ellen Szegeden.
Nemesi cége, a Ferroép Zrt. 106 millió forintból újíthatja fel a Hódmezővásárhely egyik központi részének számító Kossuth teret, ami a közeli Sarokház miatt Sarokház térként is ismert. „A bukott szegedi fideszesnek nem büdös az Orbánt támadó Márki-Zay pénze” – kommentálta a hírt korábban a kormánypropaganda helyi kiadványa, a Promenad24 hírportál. Azt is számonkérték Márki-Zayon, hogy korábban hevesen támadta a Fideszt és Nemesit, most mégis együttműködik vele egy projektben. A polgármester szerint viszont csak azért háborodott fel az újság egyébként névtelen szerzője, mert Nemesi nem Lázár János engedélyével pályázott a felújításra.
A projektet eredetileg a Trigon Home Kft. kezdte el, akik 200 millió forintért szerződtek le a vásárhelyi önkormányzattal, de a megbeszélt munkának csak a 30 százalékát végezték el, ami a tér felbontását és zöldítés egy részét jelenti, majd eltűntek. Ezért új közbeszerzést kellett kiírnia az önkormányzatnak, így került a korábban induló cég helyére a Ferroép. A beruházás jelentősebb részét ők fogják megvalósítani, amire 9 hónapjuk van.
A Délmagyarország szerint az eredeti szerződés, amelyben a Trigon Home Kft. a Sarokház előtti teret 129 millióért, az Ótemplom körüli munkát pedig 68 millióért vállalta volna, „elbaltázott” volt. A lap azt írja, hogy a vásárhelyi önkormányzat a szerződést úgy fogalmazta meg, hogy az felbonthatatlan lett, illetve egy 30 százalékos előleget, 60 millió forintot is adtak a cégnek. „A hivatal munkatársaira azóta nagyon neheztelek, mivel, ha a kivitelező időnként csupán egyetlen fűszálat is megmozgat és ez bekerül az építési naplóba, akkor nem tudjuk a szerződést arra hivatkozva felmondani, hogy ott nem zajlik munkavégzés” – fogalmazott a polgármester korábban, így meg kellett várniuk a határidők lejártát, és utána lehetett csak új közbeszerzést kiírni a maradék munkára.
A hódmezővásárhelyi Sarokház tér és a Szegedig közlekedő vasútvillamos 2024. szeptember 29-én
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder
„Mivel az előző kivitelezőnek nem sikerült időben elkészítenie a munkát, késedelmi kötbéreket kell alkalmaznunk, amelyek a projekt 20 százalékát teszik ki. Ez jelentős összeg, emellett az előleget is rendeznünk kell a céggel, ezért valószínűleg bírósági peres és végrehajtási eljárást indítunk ellenük” – mondta a városvezető a Szegedernek.
Az elmúlt évtizedek során megközelítőleg 800 millió forintos összegben végzett munkákat a cég a városban – írta megkeresésünkre a Ferroép. Több mint harminc éve dolgoznak együtt az önkormányzattal, egyik kiemelkedő projektjük például a Fekete Sas Szálló épületgépészeti és villamosmunkálatai, valamint a városi kórház 1990-es években végzett átalakítása volt.
A Kossuth téren most a parkosítás folyik, de további tervei is vannak a vásárhelyi önkormányzatnak. Ezeket még nem tudni, hogy ki fogja megvalósítani, de Márki-Zay szerint fontos, hogy zöldebb legyen a város, amire eddig is figyeltek.
Nemesi Pál egyébként 2019-ben a szavazatok 36 százalékát szerezte meg az önkormányzati választáson Szegeden, míg Botka 61 százalékkal fölényesen nyert. A vásárhelyi beruházással kapcsolatban őt és a Trigon Home Kft.-t is kerestük, de kérdéseinkre cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.
A témával kapcsolatban kerestük Lázár Jánost is a héten, de cikkünk megjelenéséig nem reagált.
A Szegeder együttműködik a Telexszel, hogy Magyarország minden tájára eljussanak a legfontosabb és legérdekesebb szegedi történések. Ez a cikk ezen együttműködés keretében a Telexen is olvasható.