Hetente kigyullad egy autó Csongrád-Csanádban. Mit tehetünk, hogy elkerüljük?

Csongrád-Csanád vármegyében 2024-ben eddig összesen 45 járműtűznél avatkoztak be tűzoltók, ami azt jelenti, hogy nagyjából hetente előfordulnak hasonló esetek, nemcsak nyáron, minden évszakban. Ezek általában nem járnak személyi sérüléssel, azonban komoly anyagi károkat okoznak a tulajdonosoknak és nem mellesleg a katasztrófavédelem dolgát is megnehezítik. A szervezet szerdai közleményében ezzel a problémával és a lehetséges megoldásokkal foglalkozott. 

Az autótüzek az esetek felében a motortérben keletkeznek, és a lángok pillanatok alatt beboríthatják az egész járművet. Különösen gyorsan terjed a tűz az utastérben, hiszen tele van éghető anyagokkal. Csak akkor van esélyünk megelőzni a teljes pusztítást, ha gyorsan és ésszerűen cselekszünk, ezért a legfontosabb a megelőzés. 

A szervezet szerint a megfelelő karbantartás, az elektromos hálózat javítása, átalakítása csökkentheti a kockázatot. A plusz elektromos eszközök, példáué hangfalak, lámpák beépítését minden esetben bízzuk szakemberre, tanácsolják. Emellett fontos az is, hogy tartsuk tisztán a motorteret, az alkatrészeket rendszeresen tisztítsuk meg a rátapadt olajos, poros szennyeződésektől. Tűzveszélyes az is, ha az üzemanyagrendszerből benzin vagy gázolaj szivárog, így ezt is érdemes rendszeresen ellenőrizni – vagy ellenőriztetni –, és a hibákat kijavíttatni. Azt tanácsolják továbbá, hogy ne hagyjunk az utastérben öngyújtót, fertőtlenítő gélt, sprayt, hiszen ezek hő hatására felrobbanhatnak. 

Fotó: Dominik Sostmann

Aki biztosra akar menni, vásároljon autótüzek oltására alkalmas eszközt, 5–10 ezer forintért már megbízható, két kilós poroltót lehet venni. A használati útmutatót már vásárláskor érdemes elolvasni, hogy egy esetleges pánikhelyzetben már felkészülten, biztonságosan és gyorsan tudjuk elindítani az eszközt. Arra is figyeljünk, hogy az oltót könnyen elérhető helyre tegyük, ahonnan baj esetén gyorsan és egyszerűen elővehetjük. 

Az oltásnál azonban még fontosabb, hogy a tűz vagy füst észlelése esetén azonnal álljunk félre a legközelebbi biztonságos helyen, az autótól távol. Ha a motortér ég, a motorháztetőt először csak résnyire szabad felemelni, ugyanis a friss levegő hatására a tűz kicsaphat a motorháztetőből és komoly égési sérüléseket okozhat. 

Ha más járművében keletkezik a tűz és van az autóban oltóberendezésünk, akkor biztonságos helyen és távolságban álljunk meg és kezdjük meg az oltást. Ha nincs oltóeszközünk, vagy úgy ítéljük meg, hogy nem kockáztatjuk saját testi épségünket, akkor pedig a 112-es segélyhívó tárcsázása is életeket és értékeket menthet – írta a katasztrófavédelem.