Algyő önkormányzata és lakossága elkötelezett a település hagyományos arculatának megőrzése mellett, annak ellenére is, hogy a kínai BYD elektromosautó-gyár építése komoly változásokat hozhat.
Mindez a szerdai közmeghallgatáson hangzott el, ahol Molnár Áron polgármester a Délmagyarország tudósítása szerint arról beszélt, hogy a szegeden épülő üzem teljes kapacitással tízezer fős létszámot igényel, amelyből várhatóan a munkavállalók kilencven százaléka magyar lesz. Számukra pedig Algyő kiemelt célpont lehet, tekintve, hogy autópályán mindössze tíz percnyire található a gyártól.
Az idén újraválasztott Molnár szerint a település célja, hogy a beáramló munkaerő ne tömeges társasházakban, hanem családi házakban találjon otthonra, ami illeszkedik a település falusias környezetéhez. Az önkormányzat ezért korábban már növelte az új telkek minimális méretét 500-ról 720 négyzetméterre, és korlátozta a társasházak építését, amelyek csak ezer négyzetméteres telkeken lehetségesek.
A polgármester szerint ezzel Algyő elkerüli azt a problémát, amely sok hasonló települést érint: a túlzott beépítést és a zsúfolt sorházakat.
„Ezek kihívások, nyilván a magyar vállalkozók fogják keresni a lehetőségeket, hogy hová lehet minél több embert, minél kisebb helyre belakoltatni. Nagyon örülök azonban, hogy Algyőn nem az lesz, hogy minden talpalatnyi felületen négy-öt társasházból álló épületeket kezdenek majd el építgetni. Majd építenek szép családi házat, ami a falura való” – fogalmazott.
Algyő szabályozásai a településkép megóvására is kiterjednek: az önkormányzat például előírja, hogy a lakossági klímák kültéri egységei nem lóghatnak be a közterületre. Bár többen nem tartották be ezt az előírást, az önkormányzat nem bírsággal, hanem támogatással ösztönzi az algyőieket a kültéri egységek áthelyezésére.