A napokban a Szegedi Törvényszék első fokon a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak adott igazat a perben, amelyet a korábbi tömegközlekedési szolgáltató Volánbusz indított – írja az önkormányzati fenntartású Hódpress. A társaság korábban azért perelte be az önkormányzatot, mert szerette volna megkapni az ellenértékét annak, amikor 2020. júniusától fogva a város kifejezett kérése ellenére még évekig járatta buszait Hódmezővásárhelyen. Több mint háromszáz millió forintról van szó.
Az ítélet a legtöbb ponton az alperes önkormányzat érvelésével értett egyet: eszerint 2020-ra és 2021. január-február hónapokra csak az általuk már elismert összeget – mintegy 56 millió forintot – kell megfizetniük a korábbi szolgáltató részére, a többi követelésnek nem kell eleget tenniük.
Az indoklás szerint a Volánbusznak az érintett időszakban nem volt érvényes szerződése a várossal, ennek hiányában a szolgáltatónak csak az önkormányzat által már elfogadott részre lehet elszámolási igénye. Az ezt követő időszakra, amikor az önkormányzat kifejezett tiltakozása ellenére teljesített, nem jár a felperes Volánbusznak semmi.
Egy másik perben viszont a Szegedi Ítélőtábla megfordította az elsőfokú ítéletet, a Volánbusz javára. A Volánbusz Zrt. ugyancsak a Szegedi Törvényszék előtt korábban, a 2017–2018-as évekre vonatkozóan is előterjesztett további ellentételezési igényt, mintegy 36 millió forint megfizetésére. Ebben a perben a bíróság elsőfokú ítélete a város javára döntött, azonban másodfokon most kötelezték az önkormányzatot az összeg megfizetésére. Ebben a perben az önkormányzat fellebbez, az továbbmegy a Kúriára.
A Volánbusz-perekben született ítéletekről Márki-Zay Péter a VTV Időben című műsorának csütörtöki adásában beszélt, azt mondta, nem lepődött meg azon, hogy első fokon a városnak adott igazat a bíróság. „Nyilvánvalóan valamilyen politikai indokkal tették, de felelőtlen gazemberség volt sok százmilliós költséggel járatni ezeket a buszokat” – fogalmazott a polgármester. „Sosem volt szerződés, nem járt nekik ez a pénz.” Hozzátette, azt a város sem vitatta, hogy a Jovány Busszal való leszerződés előtti szolgáltatást ki kell fizetniük a Volánbusz felé.
A városvezető nem tartja valószínűnek, hogy másodfokon elveszítenék ezt a pert. Szerinte a másik perben ez azért fordulhatott elő, mert Magyarországon „egészen sajátos módon” törvény rögzíti, hogy az állami buszos cégnek, a Volánbusznak – függetlenül az üzleti döntéseitől – nem lehet vesztesége a szolgáltatáson. „Ha leszerződött velünk 120 millióért, de neki 140-be került, mert nem takarékoskodott vagy béreket emelt, akkor az önkormányzaton behajthatja a veszteségét.” Mint mondta, pontosan ezért döntöttek úgy, hogy többé nem a Volánnal végeztetik el a szolgáltatást. Azt szeretnék, hogy legyen verseny, aztán a nyertesnek pontosan annyit fizet a város, amennyi a pályázatban szerepelt.