Pert nyert az állammal szemben a Magyar Helsinki Bizottság ügyfele, akit elválaszottak a családjától, és jogellenesen tartottak fogva a tompai tranzitzónában, ahol nyolc napon át éheztették is, közölte a szervezet pénteken.
H. L. és családja Irakból menekült el, és már éppen nagykorúnak számított 19 évesen, amikor Magyarország határához értek, ezért a tranzitzónában elkülönítették szüleitől és testvéreitől. Menedékkérelmét kétszer utasították el, idegenrendészeti őrizetbe helyezték, ebből 306 napot a tompai tranzitzónában volt fogva tartva.
A jogellenes tranzitzónás fogva tartás alatt az idegenrendészeti körleten a felnőttek rendszeresen nem kaptak enni a Bevándorlási és Menekültügyi Hivataltól. H. L.-t is nyolc napon át éheztették, és csak azután kapott ételt fogvatartóitól, miután – a Magyar Helsinki Bizottság közbenjárására – a strasbourgi bíróság fel nem szólította erre a magyar államot. Addig kisebb testvérei adtak neki a magukéból.
H. L. konténerben volt elhelyezve, idegenrendészeti körletét semmilyen célból nem hagyhatta el, kivéve, ha fegyveres rendőrök vagy biztonságiak kísérték. Sem az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának, sem karitatív szervezeteknek a munkatársai nem léphettek be ide. Az iraki férfi csak akkor szabadulhatott a tranzitzónából, amikor az Európai Unió Bíróságának ítélete nyomán 2020. május 21-én a kormány bezárta azt. Azóta Ausztriában él.
Fotó: Ujvári Sándor / MTI
A férfi ezután fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához a Magyar Helsinki Bizottság segítségével. A strasbourgi bíróság múlt heti ítéletével megállapította a magyar állam jogsértését, és 3000 eurós – mintegy egymillió forintos – igazságos jóvátétel megfizetésére kötelezte a magyar államot.
Az elmúlt hetekben több menekült is pert nyert a magyar állam ellen. Többek között az a szorongó arab nő, akit fertőzésgyanús betegeknek fenntartott konténerben tartottak fogva a tompai tranzitzónában, ő 3500 eurónyi jóvátételt kaphat. Vagy az afgán nő az 5 éves és 5 hónapos kisgyerekeivel, akit 37 napig éheztettek a röszkei zónában. Utóbbi miatt 7500 eurós – közel 3 millió forintos – jóvátételt kell fizetnie az államnak.