Szabad Európa: Közérdekből sajátítottak ki földeket Mórahalmon, majd azokat átjátszották a polgármester köréhez

A Homokhátság 2020 óta már hivatalosan is félsivatag az ENSZ szerint, és ezt a Szabad Európa videóriportja szerint ki is használta a 6500 fős település, Mórahalom önkormányzata. A Szabadon című műsorban elhangzottak alapján a területen többek között a Fidesz 2013-as földtörvényének segítségével osztották újra a földi javakat. Később ezeket átjátszották Nógrádi Zoltán polgármester – aki már közel 30 éve regnál a település élén – és családja számára, ezt az egyik gazda állította, de dokumentumokat is megosztottak a videóban erről.

Az egyik uniós projekt során például félmillió eurónyi uniós pénzt nyert a település még 2015-ben egy víztározó megépítésére. Ki is ásatták az 1 méter mély, 14 hektár víztározót, a riportban megszólaló helyi gazdák szerint víz viszont soha nem volt benne, öntözni nem tudtak belőle, pedig erre adta a pénzt az EU, papíron legalábbis. Kármán Kolos tájépítész a videóban elmondta, a katasztrófavédelem szerint ha lett is volna víz a tározóban, azt biztosan nem használhatták volna öntözésre, mivel nincs rá szakhatósági engedélyük.

Az elmúlt csaknem tíz évben sorra kaszáltak más pályázatokon is, amelyek célja az volt, hogy vizet nyerjenek a magyar félsivatagban. Nyolcvanmillióból például egy 270 méter mély kutat ástak, és mintagazdaságot is építettek volna. Kút lett, csak épp nem működik, a mintagazdaságból viszont soha semmi, szól a riport. Állítják, az önkormányzat aztán ezen projektekre és egy 2019-es, öntözéses gazdálkodásról szóló törvényre hivatkozva pörgette fel 2020-tól kezdődően a gazdák osztott tulajdonú földjeinek kisajátítását a 6-os körzetben.

A riportban Nógrádi Zoltánt is kérdezték volna, ám interjút még akkor sem adott, amikor a Szabad Európa stábja a földvásárlásokról kérdezte volna ott helyben, miután nem fogadták őket előzetesen bejelentkezve sem. Azt ugyan elárulta nekik a polgármester, hogy a földet magánszemélytől vásárolta testvére, ám mint a riportból kiderült, ez a személy a település alpolgármestere, Csányi László volt. Nógrádi Zoltán testvére, Nógrádi László arra a telefonon feltett kérdésre, hogy ő stróman-e, azt válaszolta,

bolond lyukból bolond szél fúj, úgyhogy nem kívánok nyilatkozni.

A műsorban megszólaltatnak ügyvédeket is, akik közül aztán egyikük elismeri ugyan, hogy történtek olyan földvásárlások, melyek során az önkormányzatok saját üzleti érdekből szerezték meg azokat a közérdekre hivatkozva, ám részleteket nem árulhatott el titoktartás miatt. A videóban bővebben is kifejtik azt, miként zajlott mindez a mórahalmi 6-os körzetben, melyről csak annyit mondott az egyik gazda, hogy itt, Mórahalmon így mennek a dolgok.

Nem sokkal a riport megjelenése után aztán Nógrádi Zoltán, a település polgármestere posztban reagált közösségi oldalán, ahol nyilatkozatot jelentetett meg, alatta pedig limitálta a kommentelés lehetőségét. Alább változtatás nélkül közöljük írását:

„Az említett riportban valótlanságokat állítanak, s különböző, az elmúlt 10 évben történt eseményeket mosnak össze, valótlanul, etikátlanul, rossz fényben tüntetve fel Önkormányzatunkat. Ezen etikátlan sajtómagatartás alkalmas a közvélemény megtévesztésére. A riportban említett kisajátítások tekintetében jogerős bírósági ítéletek születtek. Ezen döntésekben Önkormányzatunk valamennyi eljárását jogszerűnek minősítette a Kúria. Valamennyi kisajátított földrészlet az Önkormányzat tulajdonában van, soha nem került értékesítésre, öntözési közösség földműves tagjai által hasznosítottak. Ezen döntéseket kérem tiszteletben tartani.

A kisajátítások kapcsán említett mintagazdaság uniós forrást soha nem használt fel. Ez bármely időpontban bizonyítható. A vízpótlási rendszer kiépítése folyamatban van. A riportban elhangzott csúsztatások és valótlanságok okán azonnal sajtóhelyreigazítást kezdeményezünk valamennyi a riportot átvevő, idéző, és kommentáló sajtóorgánummal szemben, eredménytelensége esetén bírósághoz fordulunk. A személyiségi jogokat sértő, a riportban elhangzott kijelentések, feltételezhetően rágalmazási és becsületsértési, olykor kegyeletsértő állításait jogi szakértőink vizsgálják.”