Mivel a vallomásban elhangzott, hogy a tanú vámosztályában ellehetetlenítették azokat, akik nem vettek részt a korrupciós pénzek elfogadásában, az egyik vádlott megkérdezte a tanút, hogy ez milyen módon történt. A tanú elmondása szerint az ilyen pénzügyőröknek elvették a kedvét a munkától, úgy szervezték meg a szolgálatát, hogy rosszul jöjjön ki, többször kerültek a kishatárra, hogy ne rontsák a levegőt, vagy irodai szolgálatra rakták őket.
Nem kellett nagy fantázia ahhoz, hogy az ember beletanuljon
A nap utolsó tanúja szintén több kérdésre is megtagadta a választ, így arról, hogy az ő vámosztályában hogyan zajlott a korrupciós pénzek elfogadása, szintén csak a bíró által felolvasott, korábbi vallomásából derült fény. A tanú szerint a tevékenységgel kapcsolatban nem volt megbeszélés, mert az magától is működött alapból. „Nem kellett nagy fantázia ahhoz, hogy az ember beletanuljon, látva, hogy a társai is tesznek el pénzt” – idézte a bíró a vallomást. Hogy ez törvénytelen, arról nem volt szó köztük.
„A külföldiek nyújtották a pénzt, láttam rajtuk, hogy ez természetes.”
Az áfa-visszaigénylők az áfa 1%-át adták át, ez volt a „tarifa”, egy szolgálatban nagyjából 50–120 euró folyt be fejenként, ami havi átlag 1000–1200 euró jövedelemkiegészítést jelentett. A tanú nyilatkozatai alapján mindig egyedül vitték neki a pénzt, de volt, hogy ő volt a futár. Az osztályvezetők nem tartottak ellenőrzéseket, nem volt átvizsgálás vagy korrupciós vizsgálat.
Egy szolgálat alatt nagyjából 100–150 utashoz volt szerencséjük a pénzügyőröknek, akiknek az egyharmada élt a lehetőséggel. A tanú elmondta, hogy kezdetben visszautasította a pénzeket, de ez a balkáni nyelvek ismerete nélkül nem mindig ment, hiszen folyamatosan kínálták. A tanú később 3–400 euróra módosította a havonta befolyó korrupciós pénzek fejenkénti átlagos összegét. A tanúvallomások meghallgatása után a tárgyalás folytatását elnapolták.
Az 500 embert megmozgató akció
Még 2018 májusában történt, hogy vesztegetés miatt nyomozni kezdett az ügyészség 32 röszkei pénzügyőr ellen. A Központi Nyomozó Főügyészség hivatalos személy által bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt először 26 személyt vett őrizetbe, majd 13 gyanúsított előzetes letartóztatását el is rendelték.
Az 500 embert megmozgató akcióban a Terrorelhárítási Központ és több megyei rendőr-főkapitányság munkatársai számos helyszínen tartottak házkutatást, jelentős összegű készpénz került lefoglalásra. Novemberre újabb 15 gyanúsítottal bővült a kép, a Készenléti Rendőrség és a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársainak bevonásával történő újabb, több helyszínen végrehajtott kutatás során.
A vádemelés 2021 júniusában történt meg, ekkorra már 49 pénzügyőr volt a hatóságok látókörében, a Szegedi Regionális Nyomozó Ügyészség vezető beosztású hivatalos személy által, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt nyújtott be vádiratot a Szegedi Törvényszékre. A pénzügyőrök szolgálati jogviszonya ezt követően, egy kivétellel megszűnt, valamennyi vádlott szabadlábon védekezett.
Kilenc vádlott vallott
Idén februárban kilenc röszkei pénzügyőr, köztük egy őrnagy esetében született elsőfokú ítélet Szegeden. A korábban osztályvezetőként dolgozó, őrnagyi rendfokozatú elsőrendű vádlottat vezető beosztású hivatalos személyként, üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettében mondták ki bűnösnek.
A korábbi őrnagyot öt év börtönbüntetéssel sújtotta a törvényszék, társaira egy év öt hónap és két év négy hónap közötti börtönbüntetést szabtak ki hivatalos személyként, üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt. Négy vádlott esetében a szabadságvesztés végrehajtását három, illetve négy évre felfüggesztették, emellett a vádlottakra több százezer forint pénzbüntetést is kiszabtak és vagyonelkobzást is elrendeltek. Az előkészítő ülésen a vádlottak lemondtak a tárgyalásról és beismerő vallomást tettek.
Nem a kegyetlenség, hanem a büntetés a fontos
A bíró elmondása szerint a vádlottak az utasok áfa-visszaigénylését intézték a kilépőoldalon, a belépőoldalon pedig a teherforgalmat ellenőrizték. Az ellenőrzések után kapták meg az utasoktól a pénzt, amelyet a lebukás elkerülése érdekében a vádlottak valamelyike rendszeresen összegyűjtött, majd a szolgálat végeztéig elrejtett. A dolog szervezetten ment, a megszerzett összeget a vádlottak rendszeres időközönként elosztották egymás között.
A bíró az ítélethozatalkor megjegyezte, hogy itt nem a büntetés kegyetlensége bír igazi elrettentő erővel, hanem az, hogy a büntetés nem maradhat el, és ezért szabott ki az ügyészi indítványhoz képest enyhébb büntetést. Enyhítő körülménynek vették például, hogy a bűnösségüket beismerő, a következményeket vállaló vádlottak mindegyike rendezett körülmények között élt és a társadalomba történő visszailleszkedésük sikeresnek látszott. Ezt követően az ügyészség valamennyi vádlott esetében súlyosbításért fellebbezett, így az ítélet nem lett jogerős.
Együttműködünk a Telexszel, hogy Budapesten és egész Magyarországon olvashassanak az emberek a legfontosabb és legérdekesebb szegedi témákról és történésekről. Ez a cikk ezen együttműködés keretén belül jelenik meg a Telexen is. Ha szeretnéd, hogy még több sztorit tudjunk feldolgozni, támogasd a Szegedert!