A 24.hu készített egy átfogó riportot a dél-alföldi helyzeről energiaügyben, pontosabban a tavaszi csatateres riportsorozatuk néhány szereplőjét. A lap ezúttal Makóra, Algyőre és Hódmezővásárhelyre látogatott el, ahol a polgármestereket kérdezték a településükön szükséges intézkedésekről, melyeket a rezsicsökkentés megszűnése miatt kell meglépniük.
A riport Márki-Zay Péterrel, Hódmezővásárhely polgármesterével kezdődik. „Eddig úgy zuhanyoztam, hogy megnyitottam a csapot, aláálltam, leszappanoztam, leöblítettem magam, és csak a végén zártam el a vizet. Újabban a szappanozás idejére elzárom a csapot, sokkal kevesebb meleg víz fogy így” – mondta arról, hogyan spórol otthon.
„A város állami támogatása egyre csökken, az elvonás nő. Az infláció elszabadult, ami az emelkedő áfabevétel miatt jó az államnak, viszont tragédia a településeknek. A kormány tudatosan véreztet ki bennünket, hogy aztán azt tegyen velünk, amit akar. Kizárólag a becsődölt településeknek segítenek, amíg egy fillére is van a városnak, addig nem” – nyilatkozta a település helyzetéről.
Hozzátette, a 23 megyei jogú város közül adóerőben az utolsó háromba tartozik Vásárhely, az adósságállományt 10 milliárd forintról 5 milliárdra csökkentették. „Viszont a kifizetés egy fikarcnyit sem fog csökkenni, mert a kamatteher idén a többszörösére nőtt” – árnyalta a képet. A város működésén aprókat spórolnak:
A rezsiárrobbanás miatt bajba jutó vállalkozásokon nem tudnak segíteni. „Hiába kérik amúgy érthetően, hogy engedjük el az iparűzési adójuk egy részét, nem tehetjük. Örülünk, ha a legszegényebb lakosokat támogathatjuk tűzifával” – magyarázta az egykori miniszterelnök-jelölt.
Az olajkutakat működtető Moltól érkező iparűzési adónak köszönhetően Algyő gazdag településnek számít, vagyis számított eddig. A lap az egykori jobbikos Molnár Áron polgármesterrel beszélt, aki 2014 óta vezeti a települést. Úgy látja, a kormány pucérra vetkőzteti a településeket. „És a polgármesterek lényegében eszköztelenek. Idén 310 millió forintot vett el tőlünk szolidaritási adóként, jövőre 470 millióra nő a sarc, vagyis a költségvetésünk minden negyedik forintja az államhoz kerül.”
Mint elmondta, elődje és ő még a pénzbőség idején ahol lehetett, energetikai felújításokat végeztetett, de így is durva lesz a települési gázszámla. „A gáz- és az áramszerződéseink idén lejárnak, és a jelenlegi tarifa öt-tízszeresére kapok ajánlatokat. Most az összes fogyasztási helyet átnézzük, mindenhonnan takarékossági tervet kérünk be” – mesélte a lapnak.
A polgármester decembertől, januártól számít tömeges csődökre, amivel tovább csökken az önkormányzatok iparűzésiadó-bevétele. „Még csak most kezdődik az igazi horror” – tette hozzá.
Ezután Makón keresték Farkas Éva Erzsébetet, a fideszes polgármester azonban nem akart nyilatkozni a lapnak a rezsiválságról sem, így a DK-s Mucsi Tamás önkormányzati képviselőt kérdezték. „Annyit értünk el az ülésen, hogy hétmillió forintról harmincmillióra emeltük a szociális keretet.” Ehhez képest apróság, hogy „a városházán kiadták, mindenki kapcsolja le maga után a villanyt” – mondta Mucsi.
Mucsi elmondása szerint „annyira üres a város kasszája, hogy a hivatalban olykor hónapokig nem érkeztetik az önkormányzat által megrendelt és elvégzett munkák nyomán beérkező számlákat, hogy ne kezdjen ketyegni a fizetési határidő. Csakhogy ezzel a polgármester hozzájárul az amúgy is az életben maradásukért küzdő helyi cégek ellehetetlenítéséhez.”
A Jobbikot Zeitler Ádám képviseli a makói önkormányzatban. Ő a Mucsi emlegette villanykapcsolgatáson túli testületi megszorításokat sorolja:
A riport teljes egészében ide kattintva olvasható.
Fotó: Bálint András / Szegeder