A Hódpress szerint megindult az útépítés engedélyeztetési eljárás és tíz vasúti átjáró biztosítási módjának meghatározása a 135-ös, azaz a Szeged–Békéscsaba vasútvonal átépítéséhez kapcsolódóan.
Ez volt ugyanis olvasható a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Műszaki Hatósági Főosztály Közlekedési és Útügyi Osztályának hirdetményében. A beruházás lebonyolítója a Nemzeti Infrastruktúra Zrt., az útépítéssel kapcsolatos terveket pedig még tavaly novemberben készítette el a szegedi DELTATERV Tervező és Fővállalkozó Kft. Ez nem összekeverendő az Infraplan Vasút- és Úttervező Zrt., a FŐMTERV Mérnöki Tervező Zrt. és a Kontúr Csoport Tervező, Építtető, Kivitelező Kereskedelmi Kft. alkotta konzorciummal, mely a vasútvonal felújítását tervezi kétmilliárd forintért.
Ez utóbbiról 2020 végén írtunk. Természetesen ez a tram-train szakaszon kívüli részekre vonatkozik. Még korábbi, májusi beszámolókban megemlítettük, hogy az előzetes tanulmánytervek alapján necces a projekt megtérülése, így nem biztos, hogy elnyerhető rá az Európai Unió pénzügyi támogatása, pedig eléggé lebutított tervek láttak napvilágot. A fő kérdés ma már azonban az, hogy egyáltalán mikor kapunk uniós forrásokat, valamint az, hogy a Lázár János minisztériuma által a válság okán leállított projektek között lesz-e, vagy pedig tudják folytatni.
Szegedet érintve a következők történnek az állomások kapcsán:
Telekgerendás és Kútvölgy állomásokon is áttervezik az utasperonokat, illetve
a hódmezővásárhelyi állomáson új üzemi épületet létesítenek a régi elbontása után.
Az előzetes tervek szerint elbontanák a székkutasi állomásépületet is, amit a helyi önkormányzat szeretne megmenteni. Orosházán peronaluljáró épül, így a peronok különszintű megközelítése és akadálymentesítése is megvalósul. Felújítják továbbá a teljes vonal környékén az érintett utakat és közműveket. A projekt során Békéscsaba és Orosháza között 120 km/órára emelik a végsebességet. Ez körülbelül a vonal egyharmada, a többi részen viszont marad a 80 km/h, kivéve Hódmezőváárhely-Népkert és Szeged-Rókus között, ahol már most is 100-as a limit.
További rossz hír, hogy mivel a tram-train beruházásnál kihagyták a felsővezetéket, ezért azt az egész vonalon elhagyják. A távlati villamosítás lehetőségét azért a tervek készítése során figyelembe kell venni, vagyis úgy tervezik meg, hogy majd valamikor, ha lesz rá pénz, lehet is húzni a drótot a pálya fölé.
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder