Jobban melegíthetik a bolygót a műanyagok, mint eddig gondoltuk

Egy új kutatás szerint a műanyagok klímahatása nagyobb lehet, mint eddig véltük, miközben természetes szénmegkötő folyamatokat is zavarhatnak – írja a Telex a Washington Post fizetős cikke alapján. 

A Plastics & Climate Project nonprofit kutatócsoport több száz tanulmány áttekintésével azonosította a klímamodellekben hiányzó tényezőket. Egy korábbi kutatás már kimutatta, hogy a műanyaggyártás az összes üvegházhatású gáz kibocsátásának 5 százalékát teszi ki, ami meghaladja a hajózás vagy a légiközlekedés teljes kibocsátását. Ez az érték az olaj- és gázkitermeléstől kezdve a finomításon át a műanyag termékek előállításáig terjed, de nem számol a mikroműanyagok természetes szénmegkötő folyamatokra gyakorolt hatásával.

„Tudjuk, hogy a műanyagokból származó üvegházhatású gázkibocsátást alábecsülik, és hogy a műanyagok a szén-dioxid-keret nagyobb részét használják fel, mint azt jelenleg feltételezik” – mondta Holly Kaufman, a World Resources Institute vezető munkatársa és az új jelentés egyik vezető szerzője. Kaufman szerint további kutatások szükségesek a pontos hatás felméréséhez, és arra buzdítják a fogyasztókat, hogy csökkentsék a műanyaghasználatot.

A jelentés kiemeli, hogy az óceán felszínén élő planktonok fotoszintézissel vonnak ki szén-dioxidot, és haláluk után a tengerfenékre süllyedve hosszú távon megkötik a szenet. A műanyag azonban lassítja a planktonok növekedését, így azok kevésbé süllyednek le. Ezen túlmenően a planktonokat fogyasztó állatok ürülékét is megzavarja, amely szintén fontos a szén megkötésében. „Kimutatták, hogy a műanyagok összekeverhetik ezeknek az állatoknak a székletét, ami pedig kulcsfontosságú a szén megkötéséhez” – magyarázta Tracy Mincer, a Florida Atlanti Egyetem docense, aki kimutatta, hogy a mélytengeri hó 5 százaléka ma műanyagból áll.

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

A talajban található műanyagok a mikrobák szén-dioxid-tárolási és kibocsátási folyamatait is megváltoztatják, ami szintén hozzájárulhat a globális felmelegedéshez, bár Kaufman hangsúlyozza, hogy erre vonatkozóan még kevés a kutatás.

A jelentés említi továbbá, hogy a mikroműanyagok a hóban, jégben és felhőkben is jelen vannak, és megváltoztathatják ezek fényvisszaverő képességét, valamint a felhőképződést. A tudományos vizsgálatok azonban még ellentmondásosak, nem egyértelmű, hogy ez a hatás összességében hűti vagy melegíti-e a Földet.

További kutatások mutatták, hogy a napfény hatására egyes műanyagok lebomlanak, és metánt, egy erős üvegházhatású gázt bocsátanak ki. Bár a jelentés szerint eddig „elhanyagolható metánkibocsátási intenzitásokat” mértek, fontos lenne ezt részletesebben megvizsgálni.

A műanyagipar vezetői kritikával illették a jelentést, mondván, hogy az bizonytalan tudományos adatokra épül, és figyelmen kívül hagyja azokat a kutatásokat, amelyek szerint a műanyaggyártás kisebb kibocsátással járhat, mint más anyagok előállítása. Ross Eisenberg, az America’s Plastic Makers elnöke szerint „az az állítás, hogy a műanyagok előidézik a klímaváltozást, figyelmen kívül hagyja a műanyagok klímaváltozás elleni küzdelemben játszott hatalmas szerepét”. Hozzátette, a műanyagok segítik az autók könnyebbé tételét, a nap- és szélenergia hasznosítását, csökkentik az élelmiszer-pazarlást, és növelik az épületek energiahatékonyságát.