Leállították a kínai elektromosjármű-gyártó BYD gyárának építését Brazília északkeleti államában, Bahiában, miután több mint 160 munkást mentettek ki rabszolgaságra emlékeztető körülmények közül – írja a BBC a brazil munkavédelmi felügyelet (MPT) közleménye alapján. Az MPT szerint kivitelező cég megalázó környezetben tartotta a munkásokat, akiktől elvették az útleveleket, és nem kaptak fizetést sem.
Az alkalmazottakat négy szálláshelyen helyezték el Camaçari városában, az egyik helyen matrac nélküli ágyakon aludtak. Egy fürdőszobát 31 ember osztott meg, ezért a munkásoknak nagyon korán kellett felkelniük, hogy időben elkészüljenek.
A brazil törvények szerint a fenti körülmények sértik az emberi méltóságot és kimerítik az adósságrabszolgaság fogalmát. Az MPT hozzátette, a helyzet „kényszermunkának” minősül, mivel sok munkavállaló bérét visszatartották, a szerződésük felmondása pedig túlzott költségekkel járt.
A BYD közleményben tudatta, hogy megszakította kapcsolatait az érintett kivitelező céggel, és elkötelezett marad a brazil jogszabályok teljes körű betartása mellett. Hozzátették, hogy korábban „részletes felülvizsgálatot” végeztek, és „több alkalommal” kérték az építőipari vállalkozást, hogy javítson a munkakörülményeken. A kínai cég most gondoskodott arról, hogy az érintett munkásokat hotelekbe költöztessék.
A gyár a tervek szerint 2025 márciusára kezdte volna meg működését, és ez lett volna a BYD első elektromosjármű-gyára Ázsián kívül. A cég 2015 óta van jelen Brazíliában, ahol először elektromos buszok alvázait gyártó üzemet nyitott São Paulóban. Tavaly bejelentették, hogy 3 milliárd reálos, azaz csaknem 200 milliárd forintos befektetéssel újabb gyárat épít, amely elektromos autók gyártására specializálódik.
Képünk illusztráció, a szegedi gyár építkezésén készült.