Európa kulturális fővárosának lenni nem jelenti azt, hogy özönleni fognak a turisták

Az Európa Kulturális Fővárosa cím idén Temesvárt is megillette, a város turizmusa ugyanakkor nem lendült fel túlzottan – írja a Maszol.ro. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján a városban a szállodák és más szálláshelyek 32 ezerrel kevesebb turistát fogadtak az év első nyolc hónapjában, mint 2019-ben egész évben. A rendezvények 200 ezer látogatót vonzottak, de a szervezők a félmilliót várták az év végére. Azonban a helyi szállodaipar képviselői eltérő tapasztalatokról számolnak be, különös tekintettel az Airbnb-n keresztüli foglalások növekedésére.

Augusztussal bezárólag egyetlen olyan hónap sem volt idén, amikor a látogatók száma elérte volna a négy évvel korábbi szintet.

A referenciaévvel összehasonlítva augusztus volt a legjobb hónap 2023-ban, 28 783 turistával, ami így is egy ezressel elmarad a 2019-es létszámtól. Az idei májusi adat 7 ezres, a júniusi és júliusi pedig 6–6 ezres visszaesést mutat.

Az adatok ellenére Ovidiu Megan, a rendezvénysorozat főszervezője szerint a címnek köszönhetően a város idegenforgalma fellendült, különösen a külföldi látogatók körében. A statisztikák azonban nem erősítik meg ezt az állítást, és a látogatók száma sem érte el a négy évvel korábbi szintet. Emellett a cikk kiemeli, hogy a szállodaiparban jelenlévő fekete- és szürkegazdaság jelenléte ellenére is a hivatalos adatok a legmegbízhatóbbak.

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

Megan arra számít, hogy Temesvár idegenforgalma nem az idei évben fog igazán beindulni, hanem a következő évek során. Mint példát hozta fel a lengyelországi Wroclawot, melyet ami a kulturális főváros cím viselése utáni évben, 2017-ben, Barcelonát követve a kontinens egyik legkeresettebb úticéljává vált. Ugyanakkor a hivatalos statisztikák alapján ez az állítás nem feltétlenül állja meg a helyét a Maszol újságírója szerint, mivel 2017-ben Wroclaw 1,2 millió, míg Barcelona 7,68 millió szállást foglaló turistát fogadott, ami alapján Wroclaw még a top 25 európai város közé sem került volna be. Az viszont igaz, hogy a városba érkező turisták száma fokozatosan növekedett 2015-től kezdve, bár ez a növekedés nem volt különösebben látványos.

A cikk összességében rámutat, hogy bár a kulturális fővárosi címnek pozitív hatásai lehetnek, például a Szegederen is többször írtunk Temesvárról ezzel kapcsolatban, a valós számok és a helyi szereplők véleménye alapján Temesvár turizmusa nem növekedett a vártak szerint. A hivatalos adatok és a helyi vélemények figyelembe vételével a cikk arra jut, hogy a városnak még sokat kell tennie annak érdekében, hogy valóban kihasználja a kulturális fővárosi cím nyújtotta lehetőségeket.