Az még 2021-ben lett ismert, hogy a 2022-es Breakthrough Prize-t („Áttörés-díj”) élettudományi kategóriában az mRNS úttörőinek, Karikó Katalinnak és kutatótársának ítélték oda. A „tudományos Oscar-díj” San Francisco-i átadója a Covid-19 pandémia miatt végül elmarad emiatt aztán idén – mintegy kárpótlásul – hollywoodi külsőségek közepett köszöntötték a „tudomány csillagait” Los Angelesben a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia Mozgókép-múzeumának tetején tartott ceremónián.
Karikó egyébként a Pretty Woman (Micsoda nő!) című filmből is ismerhető hotel, a Bevermozely Wilshire egyik szobáját kapta meg. Az új helyszínen, Los Angelesben tartott díjátadó gálára minden korábbinál több hollywoodi sztár, médiaszemélyiség és amerikai celeb érkezett. Idén is a humoristaként népszerű angol színész, James Corden vezette a műsorfolyamatot, de jelen volt még többek között az olasz származású filmszínész, Danny DeVito, az amerikai színész és producer, Edward Norton, valamint Robert Downey Jr., és az izraeli modell és filmszínésznő, Gal Gadot is.
Az Egyesült Államok legnagyobb pénzjutalommal együtt járó tudományos díjának hollywoodi átadóján például a Harcosok klubja című filmből ismert Edward Norton is Karikó Katalinnal fényképezkedett az SZTE hírportáljának beszámolója szerint. Egy másik, a Színes fátyol című filmben tudóst alakító Norton aztán beszélgetett is a tudóssal ceremónia alatt, a színész meg is említette ennek kapcsán, hogy amíg ő csak eljátszotta a hős orvos szerepét filmjében, addig az SZTE kutatója valóban az.
Fotó: Breakthrough Prize
A Covid-19 elleni mRNS-alapú vakcinák kifejlesztésében kulcsszerepű Karikó Katalin és amerikai kutatótársa, Drew Weissman a 10. Breakthrough Prize díjazottjaként állt színpadra. Nekik a Star Trek-sorozat James T. Kirk kapitánya, vagyis Chris Pine és a siket amerikai színésznő, Lauren Ridloff adta át a trófeát. A gáláról készült hosszabb beszámolót ide kattintva lehet elérni.
A Breakthrough Prize a fizika, az élettudomány és a matematika területén végzett úttörő felfedezéseket ismeri el. A jövő tudósgenerációit inspiráló, évente több mint 15 millió dollár jutalommal járó díjat milliárdos üzletemberek és tudományfilantrópok hozták létre: a Google társalapítója, Sergey Brin, a legnagyobb közösségi oldal készítője Mark Zuckerberg és felesége, Priscilla Chan, a fizikusból lett „kockázati tőkebefektető” Jurij Boriszovics Milner és neje, valamint Anne E. Wojcicki a genetikai információt közkinccsé tevő 23andMe csoport vezérigazgatója.