Azzal, hogy a Földközi-tengeren keresztül egyre nehezebb bejutni és olyan országot találni, ahol partra is engednek szállni az Európai Unióban, újra sűrűsödik a Balkánon és Magyarországon átmenő tranzitútvonal – írja a G7 gazdasági lap cikkében, mely arról is szót ejt, hogyan vált Szabadka „a bevándorlók és az embercsempészek központjává”.
A Frontex uniós határvédelmi ügynökség statisztikái szerint októberben közel háromszor annyi határátlépési kísérlet történt a Balkánon, mint egy évvel korábban. Az is az igazsághoz tartozik, hogy sokan többször is bekerülhettek a statisztikába, miután a magyar határkerítésnél visszatették őket a szerb oldalra elfogásukat követően. Az adatok alapján 2015-ös migrációs válság óta nem volt olyan erős bevándorlási hullám, mint idén.
Még az észak-afrikai és az azon a régión keresztül érkezőknek is egyre fontosabb a balkáni tranzitútvonal: egy El Kazaoui nevű tunéziai rapper legfrissebb klipje az országból menekülőkről szól: egy unokatestvér üzenete Párizsból, repülő Törökországba, majd a belgrádi pihenő, mielőtt megindulnak a magyar határ felé.
Tunézia partjainál idén már 544 kivándorló fulladt meg. Az út veszélyei sokakat visszatartanak, és a Neue Zürcher Zeitung friss riportja szerint erről a család is gyakran megpróbálja lebeszélni a menni akarókat. A Balkáni útvonal ugyan drágább, de még mindig biztonságosabb. A Neue Zürcher Zeitung cikke
Szabadkát írja le „a bevándorlók és az embercsempészek központjaként”.
A cikkben szereplő Khaled is ide buszozott el Belgrádból, majd aztán taxival ment tovább Zomborba, ahol az éjszaka közepén volt számára is ismeretlen maszkos emberekkel találkozója. „Olyan ez, mint egy piac, ahol sok ajánlat van” – meséli a cikkben.
Khalednek másodszorra sikerült átjutnia a magyar határkerítésen. Ezután az elmondása szerint hét órán át gyalogolt már magyar területen az erdőben, mire eljutott az embercsempészek társához, aki egy osztrák határ felé tartó autóban várt rá, majd szerencsésen megérkezett Ausztriába. Az osztrák határőrök egy menekültközpontba irányították, ő pedig pár nap múlva továbbment Svájcon keresztül Franciaországba.
Nem sokkal később az embercsempész-hálózaton keresztül megérkezett a még Szerbiában leadott útlevele is. A teljes út számára 6000 euróba került. Franciaországban a legtöbb tunéziaihoz hasonlóan nem fog menekültkérelmet beadni, tudja, hogy gazdasági bevándorlóként nem lenne rá esélye. Most egy pékségben dolgozik, két műszakban, feketén foglalkoztatják.
2022-ben idáig 16 ezer egyiptomi és ugyanennyi tunéziai állampolgár folyamodott menedékes státuszért az EU-ban, ezzel ez a két ország vezeti a listát. Többen jönnek, mint ahányan szíriainak vagy afgánnak mondják magukat.