Tudósok szerint a jelentős tengerszint-emelkedés elkerülhetetlen, hiába állnánk le a fosszilis tüzelőanyagokkal

A grönlandi jégsapka olvadása miatti jelentős tengerszint-emelkedés „most már elkerülhetetlen” – írja a Guardian cikke alapján a 444.hu. És mivel emberek milliárdjai élnek a tengerparti régiókban, így az emelkedő tengerszint miatti áradások a klímaválság egyik legnagyobb hosszú távú hatása.

A kutatók szerint a 110 tonnás veszteség legalább 27 cm-es vízszint-emelkedést jelent még abban az esetben is, ha a fosszilis tüzelőanyagokkal egyik pillanatról a másikra leállnánk. Ráadásul ez egy konzervatív becslés, reálisan ennek több mint kétszeresét tapasztalhatjuk majd ebben az évszázadban a tudósok szerint.

A folyamatos széndioxid-kibocsátással, más jégsapkák olvadásával és az óceán hőtágulásával a tengerszint több méteres emelkedése valószínűsíthető. Ha Grönland 2012-es rekordolvadási éve rutinszerűvé válik ebben az évszázadban, akkor a jégsapka „elképesztő”, 78 cm-es tengerszint-emelkedést fog eredményezni – áll a Nature Climate Change folyóiratban megjelent tanulmányban.

Korábbi tanulmányok az összetett fizikai folyamatok miatt erősen bizonytalanok voltak, viszont az újabb már a grönlandi jégveszteség és a jégsapka 2000 és 2019 közötti formáinak műholdas méréseit használta. Az adatokból megnézték, hogy az eddigi globális felmelegedés milyen messzire lökte ki a jégtakarót az egyensúlyi helyzetéből, ahol a hóesés pótolja az elveszett jeget.

„A következő 100-200 évben bekövetkező több méteres emelkedésről szóló tudományos irodalom egyre nagyobb támogatást élvez” – mondta a Dánia és Grönland Nemzeti Geológiai Szolgálatánál kutató William Colgan. Szerinte elkerülhető lenne a kelet-antarktiszi kolosszális jégtakaró összeomlása, ha gyors klímaintézkedésekre kerülne sor. Ha viszont az egész elolvadna, az 52 méteres tengerszint-emelkedéshez vezetne.