Zenta történelme, kulturális élete és természeti kincsei összeadódva nem szülnek más gondolatot, minthogy ez a város szép. A helyiek vendégszeretete, az árnyékos kis utcák, a régi amerikai felhőkarcolóra hajazó városháza és az ódon házfalak egyvelege olyan hangulatot áraszt, ahová szívesen tér vissza az ember.
Zegzugos utcáin a falakról pereg le a történelem, kellemes parkjai, a Maros partja mind élettől zsizsegnek. És ha nem elég a város, a gyoroki strandon is várnak kalandok, vagy éppen azon túl is akadnak látnivalók, például hegyek.
A negyedik részben szintén egy öreg ismerős, Arad következett, a román város tökéletes célpont lehet egy hétvégi kirándulásra, gazdag kulturális örökségével és nyugodt hangulatával, és a környék egyik legklasszabb szabadstrandjával.
Temesvárnak számos rétege van, és az ezek alkotta miliőben bárki könnyen magára találhat. Legyen az gasztrokaland, múzeumtúra, villamosról villamosra szállva városnézés, vagy fröccsözés a Béga partján, a kikapcsolódás garantált.
Pénteken befejeződött hatrészes cikksorozatunk, amelyben Szegedtől legfeljebb 120 kilométerre fekvő, meglátogatásra érdemes városokat mutattunk be a Szegederen. Ezek a helyek kiváló lehetőséget kínálnak akár egy egynapos kirándulásra is, legyen szó kulturális élményekről, történelmi látnivalókról vagy egy kellemes kikapcsolódásról a határ túloldalán.
Igen, a határon túl, a sorozatban ugyanis a Vajdaság és a romániai Bánság viszonylag közel eső, szerintünk említésre leginkább érdemes kisebb és nagyobb városait jártuk be. A sorozat fő célja az volt, hogy megmutassuk, nem muszáj mindig egy nyugati nagyvárosba utazni, hiszen a környéken is van bőven látnivaló.
Az első részben a román Lugos városába kalauzoltuk olvasóinkat. Itt a történelem nyomait követve fedezhettük fel a város elfeledett szépségeit.
A második részben Szerbiában jártunk, és Szabadka pezsgő életébe és lenyűgöző építészeti örökségébe nyerhettek betekintést olvasóink. A város Paliccsal kiegészülve a szecesszió szerelmeseinek igazi csemege, érdemes ellátogatni, bár valószínűleg ez az a város, ahol legtöbben jártunk már.
Ezt követte Nagybecskerek, a Vajdaság egyik legősibb városa, amely gazdag történelemmel és érdekes városnéző helyszínekkel várja a látogatókat. Külön kiemelendő a városszövetből néhol kieső brutalista betonépítészet és a posztmodern üvegépületek.
Nagybecskerek nem az a tipikus kirándulóhely. A lelakott Béga-part, hogy központjában kevés a zöldterület és több a romos üzlethelyiség, hamar kizökkentheti a nézelődőt. Ez egy olyan város, ami nem adja könnyen magát, mind neki, mind a látogatónak erőfeszítéseket kell tennie ahhoz, hogy megszeressék egymást.
Az ötödik részben – visszakanyarodva a Vajdaságba – a többségében magyarlakta Zentát jártuk be, és még odaföntről is megnéztük a korai amerikai felhőkarcolókat idéző városháza tornyából.
A várost multikulturális jellege és történelmi öröksége teszi igazán egyedülállóvá, meg a zegzugos utcái azzal a rengeteg, árnyat adó fával. De nem csak ennyiből áll, mindenki számára tartogat valami különlegeset.
A sorozat záró részében pedig személyes kedvencünket, a megunhatatlan Temesvárt fedeztük fel Balogh Gergő kollégámmal, egy vibráló várost, amelynek sokszínű kultúrája és dinamikus fejlődése minden látogatót lenyűgöz. Minket legalábbis rabul ejtett a város, és reméljük, minél több olvasónk meglátogatja a mindössze száz kilométerre fekvő nagyvárost.
A bánsági Lugos és környéke kevésbé ismert célpont, amely mégis izgalmas felfedezéseket kínál. A Bánság Firenzéjének nevezett város történelmi emlékekkel, régi épületekkel és természeti szépségekkel várja a látogatókat, akiket a környék elfeledett falvai és feltáratlan tájai is lenyűgözhetnek.