Felgyorsíthatja a daganatos betegek kezelését az SZTE új laboratóriuma

Csaknem 600 millió forintból új laboratóriumot adtak át a Szegedi Tudományegyetemen, amely segít abban, hogy a daganatos betegek gyorsabban és pontosabban kaphassanak személyre szabott kezelést. Az új központban olyan vizsgálatokat végeznek, amelyek alapján az orvosok jobban meg tudják határozni, milyen terápia lehet a leghatékonyabb egy-egy beteg számára. A központ az egyetem egykori professzora, Ormos Jenő nevét viseli – számolt be csütörtökön az MTI.

„Ma már ismert az egyes daganattípusok pontos genetikai háttere, és már mutációspecifikus célzott terápiával gyógyíthatók ezek a betegségek. A ritka betegségek vagy a gyakori, sok gén által meghatározott betegségek kezelése szempontjából is rendkívül fontosak a genetikai vizsgálatok” – magyarázta Széll Márta, a stratégiai rektorhelyettes az átadón.

KAPCSOLÓDÓ CIKK:

A rákos sejt olyan, akár egy terrorista: újabb és újabb funkciókat szerez, majd önpusztító lesz

A sejtek elkezdenek radikalizálódni, és komoly problémát okoznak, hangzott el egy szegedi előadáson.

Lengyel Csaba, az SZTE Szent-György Albert Klinikai Központjának elnöke szerint az új központ közvetlenül szolgálja a betegellátást, és jelentős segítséget nyújt az onkológiai betegek optimális terápiájának megtervezéséhez. Az orvosprofesszor elmondta, hogy az onkológiai betegek ellátása prioritást élvez az SZTE-n. Az ehhez szükséges képalkotó-diagnosztikai fejlesztéseket már korábban megtették, ezzel a beruházással az egyetem pedig függetlenné vált a külső szolgáltatóktól. A kulcsfontosságú molekuláris diagnosztikai vizsgálatokat ugyanis eddig nem az egyetem, hanem egy külső partner végezte. 

Vörös András, a Patológiai Intézet vezetője szerint az új központnak köszönhetően akár kettő, négy héttel lerövidíthető az egyénre szabott terápia megtervezése.

Az új laboratórium emellett kiszolgálja az egyetemen más egységei és külső partnerek vizsgálati igényeit is.