Egy éven belül megépülhetnek a gyermeksürgősségi műtők a Szegedi Tudományegyetem gyermekklinikáján, miután a Bodrogi Bau Kft. nyerte el a kivitelezést nettó 724 millió forintért, vette észre a szeged.hu. A városi portál szerint a forrást valószínűleg abból a pénzből biztosítják, amelyet a kormány tavaly ítélt oda az egyetemnek.
A pénzt azután utalták, hogy kiderült, a szegedi egyetemi gyermekklinikán nem tudják fogadni a sürgősségi sebészeti eseteket, mert a régi műtők nem kaptak engedélyt a használatra. A műtéteket emiatt ideiglenesen más klinikai műtőkben kellett elvégezni, majd – tavaly májusban – újabb kényszermegoldásként a beteg gyerekeket utaztatták műtétekre, ami végül országos hír lett.
Még Takács Péter egészségügyi államtitkár is élesen bírálta a helyzetet, a Magyar Orvosi Kamara viszont abban bízott, hogy nem „szivárogtatókat”, hanem megoldásokat keresnek a leállított szegedi gyermeksürgősségi kapcsán. Az ügy nyomán a kormány végül 1,9 milliárd forintot különített el a szegedi gyermeksürgősségi ellátás rendezésére, és két ideiglenes műtőt jelöltek ki a sürgős beavatkozásokra.
A gyermekklinikán már korábban elindult egy felújítás, de ez nem tartalmazta a sürgősségi ellátáshoz szükséges műtőket. Pedig 2016-ban uniós támogatással elindult egy országos gyermeksürgősségi hálózat kialakítása: Debrecenben, Pécsett, Budapesten, Miskolcon és más városokban be is fejeződtek a fejlesztések, Szegedre viszont valamiért nem maradt pénz. A 4,5 milliárd forintos közbeszerzést ugyan elnyerte a Ferroép, de végül forráshiány miatt nem valósult meg a beruházás.
Most azonban megkezdődhet az építkezés, és a tervek szerint egy éven belül elkészülhetnek a műtők.
A gyermekklinikán nemcsak a sürgősségi műtők fejlesztése zajlik, hanem egy 16 ágyas nappali kórház kialakítására is kiírták a közbeszerzést. A döntés várhatóan még ebben a hónapban megszületik. Ezzel a gyermeksürgősségire kiírt pályázat elnyerése után tíz év után Szegen is létrejöhet egy modern, 21. századi gyermeksürgősségi infrastruktúra.