A Szegedi Tudományegyetem kutatói az első női fegyveres temetkezést azonosították a honfoglalás korabeli Kárpát-medencéből – tájékoztatta a Szegedert az intézmény. Az eredményeket Dr. Tihanyi Balázs, az SZTE Embertani és Genetikai Tanszék tudományos munkatársa ismertette, aki a kutatásokat összegző cikk első szerzője.
A lelet a sárrétudvari-hízóföldi temetőből származik, ahol 1983 és 1985 között végeztek feltárásokat. Az itt talált íjászfelszerelés miatt az elhunytat eredetileg férfiként azonosították, mivel ezek a tárgyak tipikusan férfiakhoz kapcsolódnak. Azonban 2017–2018 körül Dr. Tihanyi és Dr. William Berthon antropológiai vizsgálatai során felmerült a gyanú, hogy az illető nő lehetett. Az általuk alkalmazott modern módszerek korábban nem álltak rendelkezésre.
Dr. Tihanyi Balázs
Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Az antropológiai és archeogenetikai elemzések egyértelműen igazolták, hogy a fegyverekkel eltemetett személy nő volt. „A férfiak esetében például a nagyobb izomtömeg sokkal markánsabb vonásokat eredményez a csontokon, erőteljesebbek az izomkapcsolódási területek. Az a magyarországi módszer, amit mi is használtunk, nagyjából 12 különböző jelleget vizsgál a koponyacsontokon, többek között a szemöldök, a tarkó, a halánték vagy éppen az állkapocs régiójában” – mondta Dr. Tihanyi Balázs.
A kutatók szerint a nő sérülései a fegyverekkel eltemetett férfiakéhoz hasonlóak, ami arra utalhat, hogy harcosként élt. Ennek megállapításához azonban további vizsgálatok szükségesek, mivel a csontokon található sérülések más okokból, például anyagcserezavarokból is származhatnak. A kutatók csontritkulásra utaló jeleket is találtak a maradványokon.
Egyes kutatások szerint a fegyveres melléklet nem feltétlenül tükrözi az elhunyt társadalmi helyzetét, ezért az ilyen leletek értelmezésében óvatosnak kell lenni. További összehasonlító kutatások segíthetnek pontosabban meghatározni, milyen szerepet tölthetett be a nő a közösségében.