Egy az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola tanévnyitó ünnepségére szóló sajtómeghívóból derült ki, hogy a pletykák igazak, valóban Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel királyról, a Szegedi Tudományegyetem jogelődje, a kolozsvári egyetem alapítójáról, a legsikeresebb magyar politikusok egyikéről nevezik el az egykori Ságvárit.
A szeptember 2-ai tanévnyitón, mely délelőtt fél tízkor kezdődik a Szentháromság utcai intézményben, Széll Márta, a Szegedi Tudományegyetem stratégiai rektorhelyettese mond majd köszöntőbeszédet az intézmény névváltoztatása alkalmából, derült még ki a csütörtöki meghívóból.
Még április végén került nyilvánosságra, hogy Báthoryról tervezik elnevezni Szeged egyik legjobb iskoláját, ám ez akkor állítólag nem nyerte el mindenki tetszését, így egyelőre még csak tervezetről volt szó. A hírek hatására felmerült egyes diákok körében, hogy Báthory helyett Barok Istvánról, az egykori Ságvári legendás tesitanáráról nevezzék el az intézményt. A Pick Szeged egykori játékosa ugyanis május közepén hunyt el.
Az egykori Ságvárit legutóbb 2015-ben nevezték át, a névadó Ságvári Endre ugyanis „nemkívánatos” lett kommunista forradalmár múltja miatt kormányzati körökben. Felmerült akkor Hunyadi János és Szent-Györgyi Albert neve is, de volt olyan javaslat, hogy legyen simán csak Ságvári. Az átnevezés nagy felháborodást váltott ki annak idején a szegediek körében, még fáklyás felvonulást is szerveztek a névváltozás ellen. Barok István volt az, aki a tiltakozások élére állt, ám az akkori Emberi Erőforrások Minisztériuma végül nem engedett.
Fotó: Rosta Tibor / MTI
Báthory István magyar főnemes, költő és erdélyi fejedelem volt, sőt lengyel király és litván nagyfejedelem is. Szembeszállt Rettegett Iván cárral is, sikeres hadjáratokat folytatott Oroszország ellen, sőt a meghódításával is kacérkodott. Báthory élete végéig megmaradt magyarnak, ugyanakkor a lengyelek is az egyik legnagyobb királyukat tisztelik benne.