Nagyot nőttek a szegedi albérleti díjak egy év alatt az egyetemi felvételi hajrájában

A felsőoktatási ponthatárok július végi kihirdetése után indul a főszezon az albérletpiacon, ezen belül Budapesten és a legnagyobb egyetemvárosokban lehet a legnagyobb aktivitásra számítani. Bár közel sem a legnagyobb mértékben, azért jókorát drágult Szegeden az albérletpiac, tavalyhoz képest négy várost is előztünk a KSH–ingatlan.com lakbérindexhez fűzött elemzése alapján.

Júniusban az országos átlagos bérleti díjak 1,9 százalékkal emelkedtek májushoz képest, a fővárosban pedig 1,6 százalékos volt a növekedés. Ez gyorsulást jelent a májusi szintekhez képest, akkor havi összevetésben országosan 0,7, a fővárosban pedig 1,4 százalékos volt a drágulás” – ismertette a friss adatokat Balogh László.

Az ingatlanos portál vezető gazdasági szakértője szerint az országszerte több mint 14 ezer kiadó lakóingatlan 85 százaléka Budapesten és a vármegyeszékhelyeken található. Az albérletpiaci élénkülés a kínálat alakulásán is látható, de Budapesten és az egyetemvárosokban eltérő volt a forgatókönyv.

A fővárosban az elmúlt egy hónapban – június és július eleje között – ugyanis szűkült a kínálat. Balogh László szerint ez azzal magyarázható, hogy a bérlők egy része megelőzte az egyetemisták és főiskolások rohamát. Július közepén Budapesten a kiadó lakások átlagos bérleti díja az ingatlan.com adatai szerint 250 ezer forint volt. Ahogy korábban, most is igen jelentős eltérések vannak a városrészek között.

A vármegyeszékhelyeken egyelőre erőt gyűjt az albérletpiac a szezonra, mert a kínálat egy hónap leforgása alatt közel 5 százalékkal bővült. Ez a jelentősnek mondható bővülés elsősorban az egyetemvárosoknak köszönhető” – fogalmazott Balogh.

Forrás: ingatlan.com

Az egyetemvárosok közül Debrecen lényegében a fővárosi árszinten lehet kiadó lakást bérelni, ugyanis 245 ezer forint az átlagos bérleti díj. Miközben a győri kiadó lakásoknál 195 ezer, szegedi társaiknál 163 ezer ugyanez az összeg. A pécsi bérlőjelöltek 140 ezres átlaggal kalkulálhatnak, míg Miskolcon az albérleteket 110 ezer forintért kínálják. 

Szegednél látszik, hogy bár a korábbihoz képest nem volt akkora drágulás, mint például Debrecenben – ahol korábban a győri átlaggal egyezett a bérleti díj, idénre viszont a fővárost vették célba –, ám négy várost is megelőztünk tavaly júniushoz képest. Az alföldi megyeszékhelyen immár drágább az átlagos albárlet, mint Veszprémben, Egerben, Pécsen és Zalaegerszegen. Ebben valószínűleg a BYD-hatás is közrejátszik.