Május 25-én és 26-án rendezték meg a szlovákiai Svidnikben az idei Big Rocket Cup-ot, melyre a Szegedi Tudományegyetem csapata, az SZTE Skywalkers is meghívást kapott.
A verseny célja a május végén felbocsátott rakéta szoftver- és elektronikai egységeinek tesztelése volt, így hasznos terhet nem vitt magával. A szegedi csapat idén márciusban Baján bocsátotta fel a rakétát, ezután még csaknem másfél hónapjuk volt felkészülni a versenyre. Az SZTE Skywalkers vezetője, Tatai Ákos a közlemény szerint arról beszélt, hogy a bajai tapasztalatok birtokában egyből munkához is láttak, hogy a legjobbat hozzák ki a következő rakétamodellből.
Az összeszokott, számos szakterületet felölelő csapat kapitánya úgy véli, hogy felkészülésük a szlovákiai versenyre nyugodt, de tempós volt. Időben elkészült rakétájuk minden eleme, így Svidnikbe már egy kész, csupán összeszerelést igénylő rakétával érkeztek. A szegedi résztvevők szerint a verseny hangulata remek volt. Nem csak sikeres felbocsátásnak és landolásnak lehettek a részesei, hanem Sierra II. modelljük a győzelemig repítette őket.
A szlovákiai Big Rocket Cup-ra készített Sierra II. modell 272 méter csúcsmagasságot tudott elérni, gyorsulása meghaladta az 5G-t. Tatai Ákos, az SZTE Mérnöki Karának mechatronikai mérnök hallgatója elmondta, az SZTE Skywalkers következő nagy megmérettetése Lengyelországban lesz, ahová már a Sierra sorozat végső darabjával, a Sierra III-mal készülnek. Az új prototípus adatai azonban még titkosak.
Az SZTE csapatának felkészítője, Pappné Sziládi Katalin, a Mérnöki Kar főiskolai docense a szlovákiai siker kapcsán rendkívül büszke hallgatóira, hiszen végigkövette azt a lassan kétéves munkát, amit a fiatalok idejüket, energiájukat nem sajnálva elvégeztek. Mivel a rakétafejlesztés rengeteg munkát, kitartást igényel, örül annak is, hogy az SZTE Skywalkers képes tanulni a hibáiból, felállni kudarcaiból, hogy a következő megmérettetésekre még jobb rakétákat készítsen.
A 2022 őszén megalakult rakétafejlesztő csapat azzal a céllal jött létre, hogy megismertesse és megszerettesse az egyetemistákkal a rakétafejlesztés művészetét, rejtelmeit. Ezen kezdeményezésnek hála az SZTE immár lassan két éve azon magyarországi egyetemek közé tartozik, ahol rakétafejlesztés zajlik.
Fotó: SZTE Skywalkers